Nem érdekel, ha utál néha a gyerekem a döntéseim miatt

szomorú fiú ül a fűben

Nem érdekel, ha utál néha a gyerekem a döntéseim miatt

Nem a gyerekem barátja, hanem az anyja akarok lenni, ami olykor azzal jár, hogy hoznom kell az érdekében olyan döntést is, ami miatt úgy érzi, utál.

Rengeteg szülőt látok magam körül ovis- és iskoláskorú gyerekekkel, akik egyszerűen nem mernek a saját gyereküknek ellentmondani, mert félnek tőle, hogy akkor majd nem lesznek olyan jó barátok – írta az nlcafe.hu szerzője. Mert majd nem szereti őket a tinigyerek, ha megszabják neki, hogy márpedig este nyolcra haza kell érni, mert utána ellepik az utcát a szatírok. Vagy ha nem veszik meg neki azt a cipőt harmincezerért, mert nem milliomosok, hogy kidobják a pénzt az ablakon.

Sőt van olyan is, aki nem száll szembe az ovis gyerekével, ha a tévézésről vagy számítógépezésről van szó, mert azt hiszi, akkor elveszíti vele a jó kapcsolatot. Hogy arról már ne is beszéljünk, amikor a 10 éves gyereknek még felvágják a húst a tányérján, csak hogy ne utálja az anyját, mert önállóságra kényszeríti.

De hát könyörgöm, nem barátok vagyunk!

Nem a barátom, hanem a gyerekem. Anyaként nem az a feladatom, hogy barátkozzak, és a szeretetéért puncsoljak, hanem hogy megneveljem, hogy aztán rendes felnőtt legyen belőle, aki tudja mondani, hogy köszönöm és kérem, feláll a buszon, ha öreg nénit vagy terhes nőt lát, aki képes ellátni saját magát, és nem kap pánikrohamot, ha ki kell mosnia a saját bugyiját.

Az a feladatom, hogy életképes, önálló felnőtt emberré váljon, aki nem rajtam csüng harmincévesen, hanem képes döntéseket hozni, és élni a saját a életét. Márpedig nem lehet úgy önállóvá nevelni, ha közben azon rettegek, hogy megharagszik rám és utálni fog.

Utálhat, de az érdekében hozom a döntéseimet

Igen, tízévesen már saját magának kell felvágnia a húst, be kell kötnie a cipőjét, sőt le kell vinnie esténként a szemetet, és a mosogatást is elvárom tőle, mert ez az ő érdeke. Nem azért, mert lusta vagyok mosogatni vagy szemetet levinni, és nem esne nehezemre az sem, hogy felkockázzam a húst, hanem egyszerűen muszáj fokozatosan megtanulnia mindazt, amire az életben szüksége lesz.

Olyan tudást kell neki átadnom, amit nem tanítanak az iskolában – a cikk folytatódik az nlcafe.hu oldalon.