Szex, lájk és közösségi média
Az online életről bizony kevés tapasztalata van a legtöbb mai szülőnek. A szexfotók és a netszex világát elképzelni is nehéz, ahogy a közösségi nyomás erőssége is teljesen ismeretlen a felnőttek számára. Nem is beszélve arról a látszólag védelmező, anonimitást vagy távolságot kínáló online térről, ahol a tinédzserek minden gátlást levetkőzhetnek, miközben többnyire nem számolnak az online tetteik nagyonis valóságos következményeivel. Szülőknek és tiniknek is segít Allison Havey és Deana Puccio “Szex, lájk és közösségi média” című könyve.
A digitális bennszülöttek világában az önbecsülés a kapott lájkok számától függ, és „ártatlan” csemetéink szexfotókat és -videókat küldözgetnek egymásnak. Ebben közegben a személyes találkozásokat felváltották az online randik, amelyeken a tinédzserek minden gátlást levetkőznek, miközben nem tudják felmérni szavaik és tetteik cseppet sem virtuális következményeit.
A mai tizenévesek az első olyan generáció, amelyik online küzdi végig a különben sem problémamentes kamaszkort. Az internet, a közösségi média és az ingyenes pornó drámai változásokat okozott a fiatalok kommunikációjában és a szexualitásról való gondolkodásukban. Mi, szülők, akik számára a digitális világ többnyire feltérképezetlen vidék, csak kapkodjuk a fejünket: mit tehetünk, hogy gyermekünk fizikai és lelki sérülések nélkül élje túl ezt a rázós időszakot?
A tiltás csak titkokat és hazudozást szül
A Szex és lájk és közösségi média című kötet olvasmányosan, az életből vett példákkal és rengeteg empátiával mutatja be, mi zajlik kamasz gyerekünk szobájában és lelkében. Hogyan taníthatjuk meg hatékonyan védekezni az új, számunkra is ismeretlen kihívásokkal szemben? A kötet nemcsak a szülőknek, de a tizenéveseknek is hasznos tanácsokkal szolgál: hogyan tehető biztonságosabbá a randizás, a fesztiválozás vagy a külföldi utazás?
- „Az online tetteknek is vannak következményei.”
- „Amit nem csinálnál szemtől szemben, azt online se tedd!”
A szerzők, akik maguk is gyakorló szülők, évek óta dolgoznak fiatalokkal, és tapasztalataik azt bizonyítják, hogy a tiltás csak hazudozást és titkolózást szül. Tippjeik, tanácsaik ezért abban segítenek, hogy közelebb kerüljünk egymáshoz gyermekünkkel, és őszinte beszélgetéseket folytathassunk.
Országos tapasztalatok
A szerzők, Allison Havey és Deana Puccio 2012-ben közösen hozták létre a RAP Projectet, amelynek keretében folyamatosan járják az Egyesült Királyság iskoláit, és előadásokat tartanak az online és offline biztonság égető kérdéseiről. Allison Havey újságíróként és televíziós producerként szexuális bűncselekményekkel foglalkozott a világ számos országában, Deana Puccio pedig szexuális bűncselekményekre specializálódott ügyészként dolgozott Brooklynban. Mindkettőjüknek tinédzserkorú gyerekeik vannak, Londonban élnek családjukkal.
Miért hasznos?
A kötet bemutatja többek között a legfontosabb közösségi médiumokat, appokat, melyik hány éves kortól ajánlott, mire is jó pontosan, ami praktikus a digitálisan lemaradt szülőknek és az online teret meggondolatlanul használó kamaszoknak. Szóba kerül a szexting és a cyberbullying, illetve, hogy milyen veszély leselkedhet egy kamaszra külföldön, vagy egy fesztiválon. A sok konkrét példa, gyakorlati tipp és statisztikai adat fontos családi olvasmánnyá teszi a kötetet.