Verseny vagy közösségi élmény? Mi kell a gyereknek?

Bányai Sándor

Verseny vagy közösségi élmény? Mi kell a gyereknek?

Immár újra az iskolapadban, az oviban és az edzéseken vannak a gyermekeink… és küzdenek. Számtalan cél miatt lehet verseny közöttük. A küzdelem, az állandó teljesítménykényszer, az együttműködés, vagy a csoportmunka, esetleg a játék ad szilárdabb és tartalmasabb értékeket gyermekeinknek?

Minderről Tibenszky Moni Lisa kérdezte Bányai Sándort, a Kalandok és Álmok Szakmai Műhely vezetőjét, az élménypedagógia „nagymesterét”.

A szakember a gyerekek előtt álló kihívásokról, a versenyről és ezek összefüggéseiről beszélt szülőknek és tanároknak.

Bányai Sándor tanácsa, hogy merjünk célt állítani gyermekeink elé – akár a gyermekekkel együtt, s ne féljünk feladatot adni nekik és bízni bennük annyira, hogy ezeket meg fogják oldani. Azt azonban soha ne felejtsük el – se szülőként, se tanárként -, hogy a gyermekek megoldása lehet más és más, és a kudarc sem kudarc, hiszen abból is tanulhatunk mindannyian. Minden tapasztalás a javunkra válhat, ha ehhez értelmezés, feldolgozás is társul, vagyis tudatos szülők, tudatos nevelők vagyunk.

Tervezés, végrehajtás és feldolgozás, a három egymást követő lépés, mely mentén egyre önállóbbak, örömteli játékkal gazdagabbak és szociálisabbak lehetnek a gyermekeink (és mi, felnőttek is), akik az élménypedagógia módszerét alkalmazzák.

Itt nézhetitek meg a Bányai Sándorral készült beszélgetést!

• pedagógus, újságíró

Bitter Noémi