A gyerekeket nem tiltani kell a számítógéptől, hanem megtanítani okosan használni azt
Játék, alkotás és programozás
Hogyan készítsük fel a gyerekeinket egy olyan világra, ahol szinte minden tevékenység mögött számítógép áll? A “kockulás” is lehet jó? Lehet okosan használni a számítógép nyújtotta szolgáltatásokat? Mi a gyerekprogramozás – játék, alkotás, programozás? – erre a kérdésre keresi a választ a TEDx Budapest Klub szeptember 27-i eseménye a CSOPA Playbarban, a szülőket Linda Liukas – programozó, író és illusztrátor várja míg í kisiskolás gyerkőcöknek a Logiscool tart játékos foglalkozást.
A számítógépes programozás a jövő univerzális nyelve. A kódolás olyan, mint a színes ceruzák vagy a LEGO kockák – fejleszti a kreativitást és a képzelőerőt. Linda Liukas előadásában megismerteti a komputációs gondolkodáshoz vezető logikus gondolkodás alapjait, és megmutatja, hogy játékokon keresztül hogyan hozhatjuk közelebb a technika és a kódolás világát a gyerekeinkhez. A játékos gyakorlatoknak – és Linda eddig megjelent könyveinek – célja, hogy a gyerekek kíváncsiságát felkeltve megismertesse velük a programozásban rejlő alkotás csodáját, hogy számukra a „gépezés” ne csak a passzív videojátékokat jelentse, hanem hasznos és szórakoztató aktivitássá váljon.
A szülőknek szóló előadás angol nyelvű.
Az előadással párhuzamosan a Logiscool 6-10 éves gyerekeknek tart foglalkozást, ahol a gyerekek belekóstolhatnak a programozásba, alkothatnak, készíthetnek játékot.
„A programozás és a játék összefüggését vizsgálom, és meggyőződésem, hogy az analitikus gondolkodás tanításán kívül életre szóló élményeket is tudunk nyújtani a gyerekeknek. Ez a generáció már úgy nő fel, hogy a számítógép a mindennapjaik szerves részévé válik. Ezért fontos, hogy arra bátorítsuk a gyerekeket, hogy fedezzék fel a technológiát, és úgy tekintsenek a billentyűzetre, mint az alkotás eszközére.” Linda Liukas Helsinkiben élő programozó, író és illusztrátor. A Helló, Ruby! című könyvet a Kickstarteren indította útjára, és alig három óra alatt az oldal történetének legjobban finanszírozott gyerekkönyvévé vált. Társalapítója a Rails Girls globális mozgalomnak, amelynek célja, hogy a nőket megismertesse a programozás alapjaival. Az önkéntesek által több mint 250 városban megszervezett képzéseken néhány év alatt már 10 000-nél is több nő vett részt.
Korábban a New York-i székhelyű Codecademy nevű programozást oktató vállalatnál dolgozott, de jelenleg a gyerekkönyveire koncentrál, mert hisz abban, hogy ez lehet a legjobb felület a gyermekek programozással való megismertetésére. Meggyőződése, hogy a programozás a 21. század nyelve, és létfontosságú, hogy mindenki megismerje a programozás ábécéjét.
Linda 2013-ban megkapta a Ruby Hero díjat (a Ruby programozói közösség legrangosabb díját), és időközben Finnország Digitális hősévé vált.
A Logiscoolt azért hozták létre 2014-ben, hogy a gyerekek könnyen, játszva tanulhassanak meg a programozni. Egyetemista oktatókkal inspiráló környezetben oktatják az algoritmikus gondolkodást 6-18 éveseseknek. Az iskola ma már 3 országban, 24 helyszínen, eddig több mint 6000 diákot oktatott.
Jegyár:
Előadás: 1900 Ft (a jegyár 50%-a HVG Könyvekre levásárolható; könyvenként csak egy jegy használható fel.)
Gyerekjegy (érvényes a gyerekprogramra): 600 Ft (a jegyár 50%-a HVG Könyvekre levásárolható; könyvenként csak egy jegy használható fel.)
Jegyek megvásárolhatók: http://broadway.hu/tedxbudapest-klub-jatek-alkotas-es-programozas