A tv-maci és az agresszió-kezelés

TV Maci

A tv-maci és az agresszió-kezelés

TV Maciavagy ahogyan segítenek a bábok a gyermeki viselkedés problémáin

Peti, most óvodás. Nagyon szeret autózni, a vonatokat pedig kimondottan imádja. Szinte mindig ezekkel játszik. Hol egyedül, hol társaival. Az óvodában a minap érdekes eset történt: Peti ez alkalommal is szépen összeépítette a vonatpályát, és elkezdett játszani. De most valahogy olyan furcsa volt ez a játék.

A vonatok mindig kisiklottak, vagy összeütköztek. Ezután Peti, barátaival együtt kiabálta:”Ni-no, ni-no. Jön a mentő, vigyázz!” Erre már a csoport fele és az óvónéni is felfigyelt és nem kis megdöbbenéssel hallgatta végig, hogy Petiék hogyan részletezik, hogy melyik utasnak milyen sérülése van: „ Ennek vérzik a feje, annak meg eltört a lába, hú ott a másik, amelyiknek lóg a bele. Jaj, mentőt ide, itt valakinek vér folyik a hasából.” Ekkor az óvónéni félbeszakította a játékot, mert nem tudta hova vezet ez az egész.

Délután kicsit aggódva mesélte el a történteket Peti édesanyjának. „Nem tudom, mi lehet az oka, de még nem történt ilyen a csoportban.”- tördelte kezét az óvónéni. Talán valami baj van Petivel?

Mit gondol? Mit kell kezdeni Petivel?

Június 9.-én tarok egy előadást, melyből kiderül, kell-e aggódni Peti szüleinek vagy nevelőinek. Mi állhat Peti viselkedése mögött? Pszichés zavar, vagy teljesen normális gyerek, és mi nem értjük, mit szeretne kifejezni a játékával? Azt hiszem, szinte minden szülő élt már át hasonló, furcsa játékot, ahol sok sérült volt, vagy a gyerek dühösen ordítva játszott a kedvenc plüss mackójával. Talán itt van a kutya elásva, hogy mi is az összefüggés a tv-maci és a gyerek viselkedése között.

Az a célunk a szombati előadással, hogy szülőként vagy pedagógusként értsük meg a gyermekek lelki életének titokzatos világát. Hiszen azok a fránya pszichológusok is tudják a titkokat.

Szülőként vagy pedagógusként is jó lenne nem csak tehetetlenül állni a gyerek problémái felett.

Ha szombaton meghallgatják az előadást, akkor kiderül, hogy a szerepjátékok( tehát a plüss macik és kutyák, valamint az összes játék, amit gyermekink életre keltenek) mennyire fontosak ebben a nyomolvasásban. A gyermek nyelve a játék. Mivel még kicsik, ezért kevésbé tudják megfogalmazni, pontosan elmondani gondjaikat, ezért inkább eljátsszák. Szombaton elárulok egy-két trükköt, mit lehet kiolvasni a gyermekek játékából. Bár nem válik senki ezt követően szakemberré, de mindenképpen tudni fogja, hogy mikor aggódjon gyermek lelki állapotáért, és mikor ne.

Várom szombaton 12.00-Kor az Öko-vásáron:

Héjja Edit, nevelési tanácsadó, pszichopedagógus

www.szuperszulo.hu