Az elvégzett munka öröme – Adjunk feladatot a gyereknek!

Az elvégzett munka öröme – Adjunk feladatot a gyereknek!

Lehet örömteli is a közös kertészkedés, mosogatás és a sütögetés is, sőt!

szerző: Tibenszky Moni Lisa

cseresznyeszedogyerekHogy miért is kell ezzel foglalkozni, megtervezni, tanítani? Talán pont azért, hogy az együtt töltött idő ne mindig a szórakozásról szóljon, a szuper játszóházakról, a hatalmas csúszdaparkokról, hanem a mindennapokról. Sok gyerekek manapság  a plázák és az online világában már nem is tudja, hogy a gyümölcs a fán terem,és  az elvégzett munka után jár a fizetés   Anno a gyerekek a földekre is együtt mentek a szüleikkel, a családok hétvégén együtt mostak kocsit és a szüret is családi közös esemény és egyben feladat volt. Élmény és tapasztalatszerzés a legtermészetesebb módon, mintakövetéssel. Számtalan családban kedvelt szórakozás a közös sütögetés, süti készítés, közben megtanuljuk a mennyiségeket, az ízeket, jó esetben a higiéniát és a rendrakást is és nem mellesleg három dimenzióban töltünk együtt boldog időt, nem a tévé vagy az i pad előtt, egyirányú tompulással azaz kockulással. Milyen életkorban milyen feladatokkal bízhatjuk meg a gyermekeinket? Tippek és munka gyümölcse.

Minap elnéztem a kertben, ahogy két fiam ámulatba esve nézte a szomszéd bácsit miközben füvet nyírt, aztán fellelkesedve , a frissen nyírt fű semmivel nem összetéveszthető illatával az orrukban készséggel vették kezükbe a gereblyét, kupacokat gyártottak, majd fűkunyhót építettek és élvezték a munkát…sőt mint kiderült a nyuszinak is elkezdték a szénagyártást, ezúttal nem boltból kell majd megvenni.

ugyesgyerekcom_mosogatokislanyMás példa is eszembe jut, a brummogó három éves kisfiam, aki a mosogatószivacsot motorcsónakként körbe körbe tologatta a mosogatószeres tepsin miközben segített tisztogatni, hosszú percekig nem is foglalkozott semmivel, élvezte a tisztítást, a habozást. Kis arcocskáján látszott, hogy valami teljesen más világban jár, lebeg a föld felett.

Adjunk feladatot a gyerekeknek!

Miért? Mert így tanulják meg, hogy minek mi az értéke. Az önzetlenséghez, az odafigyeléshez hosszú út vezet, miért ne lehetne rutin egy 8-10 éves gyerek számára, hogy Ő viszi ki a szemetet, hogy leszedi a szárítókötélről a megszáradt ruháit és összehajtogatja. De akár a kisebbek számára is… tudtátok, hogy a kisgyermek kezek számára a csipeszelésnél  összetettebb és fejlesztőbb feladatot nem is adhatnátok? A szocializálódás folyamata valóban zajlik az óvodában és iskolában is, de ha ennek a kultúrája nincs meg otthon vagy esetleg merőben eltér a normáktól, melyek a tisztaságra, rendre és rendszerre vonatkozik, akkor hosszútávon nem csak magunknak, de a gyermekünknek is komoly gondot okozunk.

Fontos tekintettel lennünk arra,hogy a gyerekek egyéni tempóban fejlődnek és nekik és van  rossz napjuk, minden esetben ezt tartsuk szem előtt és a jól elvégzett feladatokat, segítőkész hozzáállás dicsérjük és köszönjük meg szüntelen.

Feladat tippek 4-6 éveseknek:

–          mosott ruha teregetése, csipeszelés

–          önálló öltözködés

–          kisállatok etetése – biztonságos feltételek mellett

–          zoknik párosítása, ruhák hajtogatása

–          könyvek, játékok rendezése

–          söprés, porszívózás

–          morzsaporszívózás, asztal spriccelés, tisztogatás

–          bevásárláskor zöldségmérés, futószalagra pakolás

–          saját ágy bevetése

–          saját játszó úti csomag összeállítása,becsomagolása

–          ültetés, locsolás

Tippek kisiskolásoknak:

–          közértben önálló vásárlás (kezdetben 1-2 dolog és jó ha ismerjük a közértest)

–          kutyasétáltatás (biztonságos környezetben)

–          állatgondozás, takarítás

–          iskolai tanszerek rendezése, tisztántartása

–          bevásárlólista készítése

–          együtt főzés, kellékek megvétele, közös főzés

–          mosogatás önállóan

–          szemét kivitele

–          saját szoba tisztántartása , takarítása hetente

–          ágynemű húzás

–          saját játékok, hobbi eszközök rendszerezése, karbantartása

–          kerti munka

–          kocsi takarítás, mosás  – akár közösen benzinkútnál lévő porszívóval is

–          saját úti csomag összeállítása, bepakolása

kép: valasz.hu, ugyesgyerek.com

  • Felelős Szülők Iskolája

Felelős Szülők Iskolája

A Felelős Szülők Iskolája 2010 óta működő aktív szakmai és civil közösség, mely keretén belül az ideális gyermeknevelésre, az „elég jól” működő családra és a felelős szülői attitűdre keressük a válaszokat.

Tovább

A weboldalon "cookie-kat" ("sütiket") használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A cookie beállítások igény esetén bármikor megváltoztathatók a böngésző beállításaiban.