Harc az életért! – Egy elkötelezett Nő jótékonysági rendezvénysorozata a törökbálinti hospice házért

Harc az életért! – Egy elkötelezett Nő jótékonysági rendezvénysorozata a törökbálinti hospice házért

Szerző: Tibenszky Moni Lisa

thabitameseiroelsoÓvodások, iskolások, gyerekek, szülők és a pedagógusok is egyaránt keresik társaságát, mosolyát, mindig őszinte érdeklődő és építő mondatait. Írt mentálhigiénés könyvet, reformál pedagógusképzést, fejleszt testi képességeket, ápol lelki problémákat, segít a gyászfeldolgozásban. A végeláthatatlan feladatokat, olyan alázattal és szakértelemmel kezeli ami párját ritkítja. Akciót indított a törökbálinti Thábita Hospice Ház javára, több száz fős flash mob-ot szervezett Tánc az életért! címmel, meseíró pályázatot írt ki Berg Judit írónő közreműködésével és a java még hátra van. A rendezvények bevétele mind a hospice házat segíti majd, lesz még az élővilágot bemutató makró fotó kiállítás az Állatok világnapjára Albrecht Attila jóvoltából, kerekasztal beszélgetés többek között Singer Magdolnával és interaktív konferencia is Tari Annamáriával és sok szakemberrel. Pólus Enikő, a Me-Se-Kő mentálhigiénés központ alapítójával, vezetőjével beszélgettünk elköteleződéséről és a Thabita Hospice Ház javára szervezett jótékonysági kampányról, mely tegnap elstartolt.

Miért érezted szükségét, hogy segíts rajtuk?

Amikor bátorságot nyertem, hogy vállaljam a Mentálhigiénés Segítő Központunk megnyitását , akkor találkoztam egy családdal, akik nagyon közel álltak hozzám. Hirtelen derült ki a gyermekükről egyik napról a másikra, hogy súlyosan beteg és pár hónap maradt a gyermeknek és a családnak, hogy együtt éljenek. Ilyenről – tapasztalatom szerint – az emberek nem szeretnek beszélni, sőt kerülik is a témát, annyira elszomorító. Ezt a pszichológia tudatos hárításnak nevezi. De attól még történnek körülöttünk az életesemények. Sokat beszélgettem a nagyfiúval és a szüleivel. Segítene az ember, de nem tudja hogyan, mivel és miként. Nincsenek erre szokások, kialakult viselkedési normák, hogy mit és hogyan érdemes ilyenkor elvégezni, megélni, kihasználni, Pedig ha az idő fogy, nem mindegy, mire használjuk és hogyan élünk az utolsó hetekkel. Akkor sokat tanultam egy olyan gyermektől, aki időközben olyan érettséget és bölcsességet kapott, amit felhasznált a környezete és a szülei, testvére szerinti megnyugtatásra, vigaszra. Igen, ő bátorított mindenkit. Imádkozott és készült arra, amire sokszor nem tudjuk miként kell készülni. Megígértette velem, hogy azt a mesét, amit neki egyszer elmeséltem, azt nem hagyom abba és másnak is elmesélem, mert neki segített megérteni valami fontosat. Amolyan tanítómesterem lett. Minden évben elmegyek a sírjához. Így hosszú rendezvényszervezői időkihagyás után teljesítem felé is az ígéretemet. A Tábitha gyermek hospiceban csodálatosan képesek segíteni ilyen és egyéb szükségleti helyzetben. Orvosilag, lelkileg, testileg, szervezésileg, tanácsadásilag. A segítés és képzett segítségnyújtás között nagy különbség van. Ők erre szakosodtak és nagyon sok tapasztalattal, tudással és empátiás készséggel rendelkeznek. Külföldi hospice házakat viszont államilag támogatnak, azonban ez hazánkban még nem egy kidolgozott terület. Így arra kényszerülnek, hogy adományokból, segítségből működtessék a szolgáltatásokat. Így minden segítség jól jön nekik, de még egy kedves, megértő elbeszélgetés is. Szívből és elhívással teszik a dolgukat.

Mivel foglalkozik a törökbálinti hospice? 

thabita_erdelyiLelki és orvosi segítségnyújtással. A törökbálinti gyermek hospice több szolgáltatással működik.

Az Életvégi ellátás a terminális állapotú gyermekeknek és családjaiknak nyújt segítséget. Ez a szolgáltatásunk elsőbbséget élvez a többivel szemben.

Mentesítő ellátás a súlyos, nem gyógyítható betegséggel együtt élő gyermekeknek és családjaiknak nyújt segítséget. A gondozásunk ideje alatt a gyermek ápolása és felügyelete alól mentesítjük a szülőket. Évente legfeljebb 28 napra (egyben vagy részletekben) vehető igénybe ez a szolgáltatás.

Tranzit ellátás azoknak a családoknak segít, ahol egy hosszú kórházi kezelést követően a gyermek tartós, speciális otthoni ápolásra szorul. Célunk, hogy megrövidítsük a kórházi tartózkodást és elősegítsük, hogy a szülők nyugodt családias környezetben elsajátíthassák a gyermekük biztonságos ellátását. Évente legfeljebb 28 napra (mentesítő szolgáltatással összevonhatóan,  részletekben is) vehető igénybe.

Nappali ellátással a súlyos, nem gyógyítható betegséggel együtt élő gyermeknek és családjaiknak nyújtunk segítséget, azzal, hogy napközben egy, a szülővel előre megbeszélt ideig ellátjuk és ápoljuk a gyermekét. A napi ellátási idő minimum 6, maximum 12 óra. Ez az ellátás legfeljebb 42 napig vehető igénybe.

Tegnap, szeptember 26-án, a rendezvénysorozat első nagy bevetésén, az Allee Bevásárlóközpontban több százan táncoltak a Tánc az életért! elnevezésű flash mob akció keretében, ami komoly jelzésértékkel bírt, erőt mutatott, megmutatta, hogy az ügy mellé tudsz állítani és megmozgatni egyszer sok jó embert. Hogyan tovább? Mi a célja a jótékonysági rendezvénysorozatnak? Kihez szeretnél szólni?

alle_thabitaAz interaktív jótékonysági rendezvénysorozatnak  több célja van:

1. Olyan összefogást szeretnénk generálni szűkebb és tágabb környezetben, ahol mindenki segíthet egy közös cél elérésében. Gyerekek, tinédzserek és felnőttek egyaránt. Intézmények, állami és magánszervezetek, magánszemélyek és vállalatok összefogása a cél. Segíthet a programon való részvételével vagy egy konkrét eszköz beszerzésével, esetleg anyagi támogatással, amely közvetlen a támogatott alapítvány számlájára folyik be egy összegben, így teljes összeg kerül a támogatott számlájára, nincsenek közben levonások.

2. Lelki-testi, mentálhigiénés egészség promóciós cél: Sok és nagy veszteséggel rendelkező társadalom vagyunk történelmileg, gazdaságilag egyaránt, ami a mentálhigiénében és a mindennapi gondolkodásunkban megjelenik. Célunk a mentális segítés és tájékoztatás a tudományok, orvoslás és a kutatások alapján, amiben lelki-testi egészségvédelemmel , prevencióval, figyelemfelhívással is próbálunk segíteni: jelenleg jótékonysági flash mob, mentálhigiéné és makrófotózás az “itt és most” pillanatával; kerekasztal beszélgetés szakterületek szerint, interaktív konferencia és előadás keretein belül. “Veszteségek ajándékai”

3. Célunk, hogy mozgósítsuk az állami és magán nevelési és oktatási intézményeket is, hogy a jótékonyság és a segítés közös teherviselés, mindenki része a nagy egésznek. Ez oktatható és beépíthető a tantervekbe. Bevonhatóak a gyerekek, amely nagymértékben hozzájárul az érzelmi intelligencia és empátia fejlesztéséhez. Segíti az egészséges személyiség kialakulását és megtapasztalhatják azt, hogy ők is tehetnek valamit a környezetükért.  Amolyan “lelki környezetvédelem”.

4. Aktuális, évente változó célszemély: idei évben a Törökbálinton működő Tábitha gyermek hospice házat szeretnénk segíteni, támogatni, mellettük lenni egy ideig. Ezen felül szeretnénk, ha a köztudatba bekerülne a hospice fogalom és a szolgáltatásaik lehetősége, elérhetősége, hogy sok családnak segíthessenek szakszerűen ezekben a hihetetlenül nehéz élethelyzetekben és krízisekben.

5. Célunk az is, hogy olyan személyeket ajándékozzunk meg kitüntetéssel, akik sokat tesznek a gyerekek, tinédzserek és felnőttek mentálhigiénés egészségvédelemért.

Kik álltak melléd az akcióban, mit tudunk róluk?

Jelenleg ez a része még folyamatban van, de eddig mindenki, akit megkerestünk.

Az Allee áruház nyitottan és segítőkészen fogadta a megkeresésünket. A Kulti – Gazdagréti Művelődési Ház és vezetősége biztosítja majd a helyszíneket. A Budaörsi Vivace alapítója és vezetője, Vissy Anna, a Gazdagréti Szivárvány óvoda, a Csikihegyek Általános Iskola, a Felelős Szülők Iskolája, Mikulásfalva, Norbijó a számítógépek világából, Sportcsapatok, tánccsapatok és úgy tűnik egyre többen.

Köszönettel tartozom Kamondi Zsuzsannának, a helyettesemnek, Havasi Katalinnak,  Beac és Mafc Farkasréti, Arany és Mokos csapatainak; Szivárvány Táncszínháznak Balázs Márta vezetésével; Törcsvár Óvodának, Farkasréti Általános Iskolának; Rock and Magic SE-nek és  Lengyel Veronikának.

Kiket vártok az eseményekre?

Flash mobra mindenki jött,  nemcsak azok, akik táncolni tudnak. Egyéneket, közösségeket munkahelyekről, sportolókat, tánccsoportokat, egyesületeket, oktatási és nevelési intézmények pedagógusait, diákjait, gyerekeket, tiniket, felnőtteket stb. bárkit

Az állatos fotókiállításra óvodás és iskolás csoportok bejelentkezéseit várjuk az állatok világnapja körüli hetekben, hogy megismerkedjenek az élet apró csodáival.

Mire lenne szükség? Mire gyűjtötök?

Az eszközlistát hamarosan véglegesítjük és közteherré tesszük. Pénzbeli támogatásra is szükségünk lenne, hogy a mindennapos kiadási számláikat, fenntartói költségeiket is tudják fizetni. Ezen felül a rendezvény költségeire is elfogadunk segítséget.

 Hova küldhetik az adományokat?

Az adományokra lesznek kijelölt pontok, ahova eljuttathatják, de ha személyesen szeretnék elvinni, azt is megtehetik előzetes egyeztetés alapján. Pénzbeli segítséget az alapítvány számlájára lehet befizetni, amelynél kérjük a közleménybe beírni: Tábitha projekt. A rendezvény kiadásaira pedig a Segítő Központ számlájára lehet befizetni. Ezeket az információkat pár napon belül közzé tesszük.

Sok sikert Enikő, sok sikert Thábita, mi is mellettetek vagyunk! Meséld tovább a mesét, kedves Enikő!

  • Felelős Szülők Iskolája
  • alapító, ügyvezető

Tibenszky Moni Lisa

2 gyermek édesanyja, újságíró, marketing-kommunikációs szakember, sportmentáltréner, life coach, a Felelős Szülők Iskolája alapító ügyvezetője

Tovább

A weboldalon "cookie-kat" ("sütiket") használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A cookie beállítások igény esetén bármikor megváltoztathatók a böngésző beállításaiban.