Kaláka versudvar – a legcsaládibb Kapolcs

Kaláka versudvar – a legcsaládibb Kapolcs

Fülbemászó dallamok, gyermekszínház, kacagó koncertek

Írta: Tibenszky Moni Lisa

danivalÁrnyas, babzsákos, foteles, kerekes, verses…ez mind a Kaláka versudvar, benne sok gyermeklelkű felnőttel és fel nem nőtt gyermekkel. A Művészetek völgye talán legnépszerűbb családos-gyerekes helyszíne a Kaláka versudvarban hatodik éve várja a legkisebbeket. A versudvar  zenészházigazdái a Gryllus testvérek, költő házigazdája pedig Lackfi János, író, akik hosszú évek óta dalolnak,írnak, megzenésítenek Weöres Sándort, Kányádi Sándor Pelikánját , írnak helyben rímeket,modern és valós élethelyzeteket. Vendégeik kedves barátok: Kárász Eszter, énekes, bohócdoktor, Gryllus Soma, aki Lackfival közösen „hangfestésbe” fog majd, de természetesen lesz hagyományos Kaláka koncert is.Talán kevesen tudják, hogy Gryllus Vilmos rendkívül népszerű biciklis dalai itt íródtak a Balaton-felvidéken, amikor unokájával tekert hegyre fel és völgybe le.

A völgy életérzésről , a Kaláka versudvar házigazdájával, Gryllus Dániellel , művésszel, zeneszerzővel beszélgettünk.

TML: Évek óta rajongója vagyok annak az életműnek, amit a művészet és a kultúra oltárán áldoztok, megvalósítotok.  A Kaláka versudvarban mégis, ha lehet egy fokkal még befogadóbb a közönség,mint máshol, szívesen faragnak együtt rímeket a költőkkel , dúdolnak és táncolnak mezítláb az udvarban.Milyen ihletet, hangulatot teremt számotokra Kapolcs? Miben más ez a helyszín, mit a többi, ahol felléptek?

IMG_4039GD: Egyedi, hogy tágas és mégis intim. Volt, aki megszámolta, hogy 300-an is elfértünk már. Jóra, izgalmasra, művészire vágyó közönség, jót, izgalmasat, művészit, de szórakoztató módon adni vágyó fellépők. Persze ezt lehet másról is elmondani,ahol muzsikálunk, de ez itt egy kis fesztivál a fesztiválban. Nagy a „felhozatal” ezért külön öröm , hogy olyan sokan választanak minket.

TML:Minden reggel kerekítő mondókás mókával kezdtek ,ami tulajdonképp félóra höcögés, göcögés, kacagás a Kerekítő mondókás könyvek népi mondókái és ölbeli játékai nyomán. Meghívtátok Bíró Esztert az Állati Zenés ABC-vel .Milyen újdonságok lesznek a Kaláka versudvarban? Melyik előadást, programot várod a leginkább?Miért?

GD:Ha az újdonságokról beszélünk, remélem, megjelenik az előadás napjára a József Attila lemezünk, Kárász Eszter is új albummal jelentkezik, összeállítottunk egy lemezt Szeretlek címmel az eddig eltelt 46 év szerelmes verseiből-dalaiból. a bemutatón Nyáry Krisztián lesz a vendégünk, aki a versek hátteréről, a költők életéről mindig nagyon izgalmasakat mesél . Várom a Kosztolányi estünket is, Máté Gáborral már több mint egy éve adtuk elő utoljára. És persze várom az egész versudvart, Lackfi János bravúrjait, a vidám gyerekeket, a zenészeket, akik nagyon szeretnek nálunk muzsikálni…

TML: Hagyomány, hogy Gryllus Vilivel közösen tekernek a családok, lesz idén is közös biciklizés?Ti is jöttök? Unokák, család, szintén jönnek a völgybe?

GD:Biciklizés lesz, igaz én ennek csak drukkere, nem aktív közreműködője vagyok. Hogy kik a kerekezők, mindig csak ott derül ki, nincs előzetes jelentkezés.

TML: Nyár, pihenés , szabadság, további tervek?

GD: Eddig eléggé zsufi nyarunk volt, Egerben Kaláka Fesztivál, a Városmajorban: Így szerettek ők, Magyarföldön Fatemplom Fesztivál és persze mellette alkalmi meghívások. Augusztusban kis szabadság lesz. De azért a honlapunkon egy-két koncert most is szerepel. Ha ez a két új CD megjelenik, mondhatná az ember, hogy idénre ennyi elég, de lehet, hogy őszre még egy Lackfi-Kaláka gyereklemez is összejön

Művészetek völgye program itt

Kép 2: Szöllős Gergő

Felelős Szülők Iskolája
  • Felelős Szülők Iskolája

Felelős Szülők Iskolája

A Felelős Szülők Iskolája 2010 óta működő aktív szakmai és civil közösség, mely keretén belül az ideális gyermeknevelésre, az „elég jól” működő családra és a felelős szülői attitűdre keressük a válaszokat.

Tovább

A weboldalon "cookie-kat" ("sütiket") használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A cookie beállítások igény esetén bármikor megváltoztathatók a böngésző beállításaiban.