
Látogatási idő a mentőn?!
Írta Dr. Krivácsy Péter, gyermekorvos, Léghajó Program
Pedig van, csak speciális. Valóban egy mentőautóra sincs kiírva, hogy péntek délután 5-7 óra között lehet találkozni a betegekkel. A mentőellátás ugyanis nem tervezhető esemény. És pont ez az egyik jellegzetessége, ami miatt különösen fontos a “látogatás”.
Képzeljük el, mit él át egy kisgyerek, aki mondjuk leesett a fáról, nagyon fáj a lába és a feje. Ez önmagában komoly stresszt okoz számára. Anyu ideges, ez is csak fokozza a stresszt. Kiérkezik hozzá a mentő, hangosan szirénázva, tempósan kipattan 3 egyenruhás ember mindenféle ijesztő eszközzel a kezében és gyors tempóban kérdezgeti anyut, közelít azokkal az izékkel, ami neki egyáltalán nincs ínyére. Nyilván sír és ellenáll.
Én megértem őt.
Ebben a pillanatban két lehetőség adódik. A egyik, hogy eltessékeljük a szülőt a gyerek mellől, hiszen nekünk fontos dolgunk van, életet mentünk. És egyébként is, ki mondta, hogy a gyógyítás szent templomába másnak is van bejárása. Hiszen nekünk nem kell tekintettel lennünk semmire, csak a hatékonyságra. Anyukát határozottan eltanácsoljuk a gyerek mellől, nehogy már zavarjon minket, a gyerekre rászólunk, hogy uralkodjon magán, aztán hajrá.
De van egy másik lehetőség is. A fájdalmakkal küzdő gyereknek megmondjuk hogy hívnak, azt, hogy segíteni szeretnénk és azt is, hogy nem kell attól féljen, hogy anyut elküldjük. A szülőnek pedig azt modjuk, hogy véletlenül se távolodjon el a gyerektől, ellenben segítsen őt megnyugtatni, elterelni a figyelmét. Ezt csak ő fogja tudni hitelesen, hatékonyan megtenni. Dolgozzunk együtt, hiszen a céljaink azonosak és mindenki bele tudja tenni, amit tud. Végső soron a bajba jutott gyereknek ez a jól szervezett, emberközpontú együttmunka az érdeke. De a szülőnek is ez az érdeke, hiszen nem csak a gyereke fog kevésbé szenvedni, de ő is tett valami fontosat ennek érdekében. És bizony a mentősöknek is ez az érdekük, hiszen így ők egy nyugodtabb, kooperatívabb gyereket és szülőt kapnak, javul a betegellátás minősége és nem utolsó sorban az ő megbecsülésük is javul. Röviden: ez mindenkinek jó.
Azért nem mindig ilyen egyszerű a helyzet. A nagy stresszt sokszor nehéz keretek közé szorítani, pozitív irányba terelni. A figyelmet megosztja a sok egyéb inger, bámészkodók, rokonok, hangzavar, bármi. Kevesen tudnak egy hirtelen kialakult bajban kicsit is higgadtak maradni. Ebben kell nekünk, az ellátást végző mentősöknek segítenünk. A szülőnek pedig abban, hogy ha a segítő szándékot érzi, akkor hagyja magát vezetni. Tudom, ez nehéz dolog, hiszen egy teljesen idegen ember fogja megmondani, mikor, mit csináljon, amikor a gyereke bajba került. De nincs más választás, ezt kell nagyon gyorsan belátnia. Dolgozzunk együtt!
A modern, haladó szemléletű sürgősségi gyermek-betegellátás egységként kezeli a családot. Ezt még a legnehezebb helyzetekben is prioritásként kell kezelni. Egy gyermek újraélesztése során sem szabad a szobából kiküldeni a szülőt. Azért nem, mert nem vehetjük el tőle azt, hogy jelen legyen ezekben a nehéz percekben és segítsen valamit – ha mást nem, hát tartja az infúziót. Nem vehetjük el tőle azt, hogy ha nem tudunk segíteni is lássa a saját szemével azt, hogy nem tudtunk segíteni. A jelenléte tragédia esetén segít neki feldolgozni a tragédiát. Ez alól csak a kezelhetetlen szülő a kivétel vagy az, ha ő maga nem szeretne ott lenni.
Tehát van-e látogatási idő a mentőautón? Nincs. A szülőnek ott helye a gyereke mellett az első pillanattól a kórházba kerülésig. És tovább a kórházban is.
forrás: medicinapenztar.hu