Megnyílt az egyetemek és főiskolák seregszemléje
forrás: edupress.hu
szerző: Wéber Anikó
Magyar és külföldi egyetemek, főiskolák színes kavalkádja, pályaválasztási tanácsadás, külföldi ösztöndíj-lehetőségek és nyári munkák, izgalmas taneszközök, játékok, egy Audi Cabrio és a személyes tapasztalataikról mesélő hallgatók várják az érdeklődőket a 15. Educatio Nemzetközi Oktatási Szakkiállításon január 22. és 24. között. Közép-Európa legnagyobb oktatási kiállításának idén a Syma Rendezvényközpont ad otthont, ahol már az első nap, nyitás előtt fél órával is kígyóztak a sorok: főként érettségi és pályaválasztás előtt álló diákok rohamozták meg az épületet, hogy választ kaphassanak az őket foglalkoztató kérdésekre.
Az ingyenes programon széleskörű tájékoztatást kaphatnak a kilátogató diákok, hallgatók, szülők és tanárok az őket érdeklő felsőoktatási és szakképzésekről, intézményekről, nyelvtanfolyamokról és nyelvvizsga-lehetőségekről, külföldi ösztöndíjakról, munkalehetőségekről. Az információkat pedig első kézből szerezhetik meg, hiszen az intézmények tanáraival és hallgatóival beszélgethetnek arról, hogy miért érdemes az adott karra és szakra jelentkezni, milyen a hallgatói élet az intézményben, valamint mennyire versenyképes a képzés. A rendezvényközpont egyik kiállítóterme a külföldi egyetemeknek ad otthont, míg a másik csarnokban a belföldi felsőoktatási intézményeket lehet felkeresni, a színpadon pedig egész nap előadások, kerekasztal-beszélgetések, tanácsadás várják az érdeklődőket többek között a duális képzésről, a felvételiről, a felsőoktatási képzések munkaerő-piaci helyzetéről és a külföldi ösztöndíj-lehetőségekről.
Információáradat és személyes tapasztalat
„Rengeteg értékes információval, szóróanyagokkal, játékkal és természetesen szeretettel várjuk a pályaválasztás előtt állókat” – mondták a Szent István Egyetem (SZIE) körstandjánál, ahol már nyitás előtt sorokban álltak az érdeklődő diákok. „Az egyetem elismert, versenyképes diplomát ad az itt végzett hallgatók kezébe” – válaszolták az Edupress kérdésére a Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar (GTK) pultjánál, és hozzátették: idén kilenc alap- és osztatlan mesterképzéssel – andragógia, emberi erőforrások, gazdálkodási és menedzsment, gazdasági és vidékfejlesztési agrármérnöki, kereskedelem és marketing, kommunikáció és médiatudomány, osztatlan tanárképzés, pénzügy és számvitel, turizmus-vendéglátás – várják a felvételizőket, a továbbtanulókat pedig több mesterképzéssel – vidékfejlesztési agrármérnöki, emberi erőforrás tanácsadó, logisztikai menedzsment, marketing, nemzetközi gazdaság és gazdálkodás, pénzügyi, regionális és környezeti gazdaságtan, vezetés és szervezés –, melyek mindegyikéről beszerezhető információ a kiállítási helyszínen, akár a prospektusokból, akár a már a karon tanuló hallgatók személyes tapasztalataiból, beszámolóiból.
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kar (BME) pultja előtt fiúkból álló csoportok gyülekeztek. „Egyre többen érdeklődnek a kar iránt, már tavaly is sokan voltak kint, bár a lányok még mindig jóval kisebb arányban keresnek fel minket, mint a fiúk” – mondta a kar egyik hallgatója, majd hozzátette: „a mérnökinformatikus és a villamosmérnöki szak is nagy kihívás, ezért elsősorban azoknak ajánlanám nemtől függetlenül, akiket tényleg érdekel ez a terület”. Az Edupress kérdésére megjegyezte: azért érdemes hozzájuk felvételizni, mert a BME diplomája nemzetközileg is elismert és versenyképes, ezért megéri a ráfordított energia. „Akik ellátogatnak a kiállításra, azokat a tanulmányaink során használt eszközökkel, ajándékokkal és széleskörű tájékoztatással várjuk, és azt is megtudhatják milyen versenyek, pályázatok indulnak a szakjainkon” – mondta a villamosmérnöki szak hallgatója.
Külföldi tapasztalatszerzés
A kiállításon szép számban képviseltetik magukat a külföldi egyetemek és képzések is. A látogatók tanácsokat kaphatnak a dániai-hollandiai felsőfokú képzésekkel és a jelentkezés menetével kapcsolatban, informálódhatnak a Kanadában szerzett diploma értékéről és a távoktatásról is. A Hageni Távegyetemen például közgazdász, jogi, informatika-matematika és bölcsészettudományi karán német alap- és mesterdiplomát lehet szerezni Magyarországról. Ha pedig valaki nem szeretne a hazájától messze menni, mégis fontos számára, hogy a külföldi diploma mellett az idegennyelvtudását is elmélyíthesse, őt várják az ausztriai egyetemek. Az Advantage Austria csoportos standjánál számos ausztriai felsőoktatási és továbbképzési intézmény mutatkozik be személyesen. Mérnöki, turisztikai képzésekről, nemzetközileg elismert nyelvvizsga-lehetőségekről és diploma előtti munkalehetőségekről is tájékozódhatnak az őket felkeresők. „Most vagyunk kint másodjára a kiállításon, és már tavaly is sok diák látogatott el hozzánk. Az ausztriai tanulmányoknak több előnye is van: egyrészt nincs olyan messze a diákok otthonától, másrészt lehetőséget teremt elmélyedni egy másik ország kultúrájában, és biztos idegennyelvtudást szerezhet a hallgató. Az ausztriai diplomával pedig könnyű elhelyezkedni egész Európában” – mondták a standnál.
Aki azonban távolabbi célpontot tűzött ki, és már a felvételi előtt szeretne eljutni oda, az is információkat szerezhet a kiállításon. Őt várja a CCUSA Magyarország programja, amelyen keresztül nyári munkára jelentkezhetnek a fiatalok Kanadába és az Egyesült Államokba. „Angol nyelvű interjún kell megfelelniük azoknak, akik szeretnének részt venni a külföldi gyermektáboroztatásban. Elsősorban azoknak érdemes jelentkezniük, akik pedagógusnak készülnek, és későbbi munkájukhoz illeszkedik a gyerekekkel való foglalkozás, a szabadidős- és sporttevékenységek szervezése, de mindenki másnak is csak ajánlani tudom a munkát, hiszen lehetőséget ad gyakorolni az angol nyelvet, és hatalmas élmény is egyben” – mesélte egy lány, aki maga is volt kint táboroztatni.
Nem csak az érettségi előtt állóknak szól a kiállítás
Bár elsősorban a végzős középiskolás korosztály keresi fel a vásárt, tévedés azt hinni, hogy csak nekik szolgálhat hasznos ismerettel a három napos program. A fiatalabb középiskolás korosztály és tanáraik is számos új információval lehetnek gazdagabbak. Érdeklődhetnek nyelvtanfolyamokról, taneszközökről, és őket várja az OTP Fáy András Alapítvány és az O.K. projekt. A Középiskolások Országos Pénzügyi és Gazdasági Oktatóközpontja a legmodernebb audiovizuális eszközökkel ellátott tantermeiben fogadja és tanítja az ország különböző pontjairól érkező általános iskolás és középiskolás fiatalokat. „A négy-hatórás ingyenes tréningek pénzügyi tudatosságra nevelik a fiatalokat, és pénzügyi, gazdasági és gazdálkodási ismereteket adnak nekik” – mesélték a kiállítók, akik izgalmas játékokkal és interaktív eszközökkel várják a látogatókat, sőt a helyszínen fel is lehet iratkozni a képzésre. „Elsősorban iskolás csoportokat várunk, akiket a tanáraik és az iskolák regisztrálnak, de egyénileg is lehet jelentkezni a tréningekre” – tették hozzá.
A már felvett hallgatók a mesterképzések mellett számtalan ösztöndíj-lehetőségről is információkat szerezhetnek. Őket célozta meg a Nemzeti Kiválóság Program standja is. A projekt a kutatói életpályát és a tudományt népszerűsíti kutatói ösztöndíjakkal. Most a lezárult ösztöndíjak eredményeit mutatják be, de a kilátogatók beszélgethetnek a pályázatot nyert hallgatókkal, és megismerhetik tudományos munkájukat is. „A jövőben indulnak újabb ösztöndíjpályázatok is, amelyekre mesterszakosok és doktoranduszok jelentkezhetnek kutatói tervekkel, a jó tervek megvalósítását pedig akár havi 100 ezer forint ösztöndíjjal is támogatja a program” – mondta a kiállító.
Segítség a döntéshez
Ahogy a diákok elindulnak a standok között, egyre gyűlnek kezükben a prospektusok, tájékoztatók, lapok. A személyes találkozás és beszélgetés nagyon fontos, az otthoni mérlegelésben és döntésben azonban segíthetnek a standoknál kapott anyagok is, amelyekben az intézményekről és szakokról lehet részletesebben olvasni. Érdemes beszerezni a kiállításon a Felvi standjánál a 2015-ös Felvi tájolót, az Edupress pultjánál pedig az Aktív Szemesztert, amelyben a felvételi eljárás legfontosabb tudnivalóiról és dátumairól, a külföldi ösztöndíjakról, a duális képzésről és a legversenyképesebb szakokról is olvashatnak az érdeklődők.