Milyen egy jó tábor? – tanárok és gyerekek szemszögéből nézve

Milyen egy jó tábor? – tanárok és gyerekek szemszögéből nézve

taborkep

Kutatási eredmények és pályázati lehetőség

A tavasz épp csak az ajtóban kopogtat, de az iskolákban már javában tart a májusi és a nyári erdei iskolák, táborok előkészítése. Arról, hogy milyen szolgáltatásokkal és adottságokkal rendelkezik egy ideális tábor, mást gondolnak a tanárok és mást a gyerek. Egyben azonban mindenki egyetért, legfontosabb a testi és a lelki biztonság. Ezután jön a finom, nagy adag étel és nem utolsó sorban az ár. A táborok közül a sporttáborok a legmenőbbek. A pedagógusokon végzett kutatás után most a gyerekek véleményére kíváncsiak. Pályázatot hirdetettek a” Mi táborunk” címmel, melyre általános iskolás gyerekek alkotásait várják, a nyertes 4 napos erdei táborozást nyer a Hello Táborban, a Mecsekben.

Egy friss online kutatás témája a tanórán kívüli tevékenységek volt, különös hangsúlyt fektetve a bentlakásos táborokra, a táborokkal kapcsolatos igények felmérése, melyet pedagógusok töltöttek ki. A válaszadók többsége (52%) szerint kevesebb, mint a gyerekek negyede jut el évente valamilyen táborba. Egyharmaduk szerint a gyerekek fele táborozik éves rendszerességgel. A tábori szolgáltatásokat elsősorban általános iskolások veszik igénybe, kevésbé a középiskolások.

Az egyhetes sporttábor és a kalandtábor a legmenőbb

A táborok közül a válaszadók 46,8%-a szerint a sporttábor a legpreferáltabb tábortípus minden korosztályban, de népszerűek a művészeti, kézműves és alkotótáborok is (40,7%). A pedagógusok egyharmada szerint a természetismereti és ökotáborokat is előnyben részesítik a közoktatási intézmények.  A kalandtábor mindhárom korcsoportban népszerű, de válaszadók leginkább a 16-20 éves tanulókról gondolják, hogy jellemzően érdekli őket. A nyelvi tábor a 11-15 éves tanulókat körében preferált. A művészeti, kézműves és alkotótábor, csakúgy mint a természetismereti tábor korosztálytól függetlenül népszerű.

A régi tíz napos, kéthetes tábormodell már a múlté, leginkább 5-7 napos turnus népszerű manapság, erre épül fel a szálláshelyek kínálata, csakúgy, mint az igénybe vehető fakultatív programok is, melyek íjászattól egészen a sárkányhajózásig igen változatosak lehetnek.

Mi alapján választ tábort a pedagógus?

A kérdőívet kitöltő tanárok szerint a tábor kiválasztásának fő szempontjai sorrendben; biztonság, ár, étkezés. A legkevésbé a tábor mérete vagy a lakhelytől való távolsága számít fontos szempontnak a táborok kiválasztásánál. Mindegyik tábor típus esetében egyértelműen a 3000-5000Ft/nap lehetőséget preferálták a leginkább (válaszadók több mint fele), a 7000ft /nap feletti összeg csak különleges szolgáltatások esetén került jelölésre.

A táborok kiválasztásánál a változatos, újszerű programok, a jó hangulat, a sok szabadidő, az élmény dús program valamint a szép környezet, kulturált, komfortos szállás, a jó szervezés és a táborok közösségépítő jellege is szerepet játszik a döntés meghozatalakor.

A tábor gyerekszemmel – Mi táborunk! pályázat általános iskolásoknak

Most a gyerekeket kérdezik, pályázatot írtak ki Mi táborunk címmel, ahol szabadtechnikás eszközökkel – rajz, írás, video – mutathatják be általános iskolás gyerekek, hogy számukra mit jelent a nyári tábor, mitől érzik jó magukat. Kíváncsian várják az eredményeket, az alkotások üzenetét. A pályázaton 4 napos osztálykirándulást nyerhet a szerencsés osztály a festői Mecsekben található Hello Tábor és Erdei Iskolába, mely egyaránt alkalmas sport, természetjáró és művészeti programok megvalósítására is.

Pályázat: www.hellotabor.hu

Felelős Szülők Iskolája
  • Felelős Szülők Iskolája

Felelős Szülők Iskolája

A Felelős Szülők Iskolája 2010 óta működő aktív szakmai és civil közösség, mely keretén belül az ideális gyermeknevelésre, az „elég jól” működő családra és a felelős szülői attitűdre keressük a válaszokat.

Tovább

A weboldalon "cookie-kat" ("sütiket") használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A cookie beállítások igény esetén bármikor megváltoztathatók a böngésző beállításaiban.