Rosszaság elleni szuri

Szerző: dr. Király Balázs, gyermekorvos

Kép: proaktivdirekt.com

szuriA rosszaság elleni szurit minden nap legalább egy szülő kéri a gyerekének. A mi rendelőnkben ezt kizárólag a szülőknek adjuk be. Ezzel a meglepő fordulattal talán a gyerekekben is enyhítjük azt a félelmet, amit irántunk amúgy is éreznek.

A gyerekorvos egyértelműen a gyerek cinkostársa!

“Dokibácsi! És esetleg nincs valami injekció (sic) rosszaság ellen? Van, de nálunk ezt a szülő kapja!”

Hát, a bizalom, akármennyire közhelyszerűen hangzik is, a gyerekorvosi munka alapja. Jó esetben mind a szülő, mind a gyerek bízik a választott orvosában. Míg a szülőknél a kezdeti bizalom megtartása, addig a gyerekeknél a sok kötelező oltással tönkrevert bizalom felépítése  a feladat.  Minél jobban sikerül a félelmet szüntetni, annál tisztább képet kapunk az aktuális helyzetről. Ezért bármilyen orvossal kapcsolatos ijesztés ezt, az épülő bizalmat rontja le.

Az első pár oltás 2-3-4 hónaposan még nem emlékezetes, viszont a 15 hónapos és a másfél  éves oltások után nehéz a jó kapcsolatot fenntartani “ügyfelünkkel”. Ebben a korban a fájdalmat már átélik, és kötni is tudják a fájdalmat okozó személyhez. Az,  hogy ezzel csak jót akarunk, nem érv a kis klambóknak. Szerencsére ez a korosztály már néha lekenyerezhető matricával.

A kezdeti oltásokon túl, ha valakinek nincs egyéb fehér köpenyhez köthető rémtörténete, kórházi kalandja, a bizalom építhető, sőt szinte haversággá alakítható. Személyes tapasztalat, hogy a legnagyobb hanggal ordítók, a vigasztalhatatlan kicsik, akiket szinte lehetetlen megnyugtatni, egy hirtelen megvilágosodás után a legkezesebb bárányokká változnak. Ők az orvost valami varázserejű mesehősnek gondolják, a fonendeszkóp a szent tárgy, amivel delejezni lehet. Így vannak ők a Mikulással is: szeretik, csillogó szemmel, rajongva várják, majd amikor az öreg az ölébe venné őket a poliészter szakállával kétségbeesnek, nem tudják ezt a misztériumot félelem nélkül kezelni. Aztán ha rájönnek, hogy nincs se a Mikulásban, se a gyerekorvosban igazából nincs semmi félelmetes, akkor marad a rajongás.

Az összhang, a bizalmi állapot kényes egyensúlyon billeg. Bármikor, bárki elszúrhatja. Elszúrhatjuk, ha kíméletből nem mondjuk meg, hogy ma oltást kap a kicsi kincsünk. Elszúrhatjuk, ha orvossal – rosszaság elleni szurival ijesztgetjük, és majd a dodóbácsi a zsákosemberrel kézen fogva teszi tönkre csillámpónis álmukat. És persze elszúrhatjuk a másik oldalon is, egy hangosabb szóval, egy ügyetlen torokvizsgálattal, egy arcunkra fagyott morcossággal.

Ha lehet, ne szúrjuk el!

Egészségügyi tanácsadás www.zsebdoktor.hu