10 + 1 gyakorlati tanács a középiskolai felvételihez

papír kitültése ceruzával

10 + 1 gyakorlati tanács a középiskolai felvételihez

Hónapokig tartó tanulás, felkészülés, előkészítőre járás, feladatsorokkal való küzdelem után szombaton felvételi. Íme néhány jó tanács az utolsó pillanatokra és magára a vizsgára.

Szeptember óta hallod a suliban a tanáraidtól, a családban a szüleidtől, hogy ez az év mennyire fontos, hiszen januárban felvételizel… Tetted is a dolgod, megoldottad az előző évek felvételi feladatsorait az iskolai előkészítőn vagy épp a kiszemelt gimnáziumban, miközben lelkiismeretesen készültél az iskolában egyik óráról a másikra, és szorgalmasan átismételted az eddig tanultakat.

A középiskolai felvételi napja pedig már tényleg csupán egy karnyújtásnyira van…

Idén már sokadik éve éltem túl újra a nyolcadikosaimmal ezt a néhány hónapot, így az elmúlt évek tapasztalatából okulva néhány tanáccsal segítenélek – írta a Hooks blog szerzője. Hidd el, egy hét múlva ilyenkor már megkönnyebbülten gondolsz vissza erre a szombatra, néhány hónap múlva pedig jóízűen anekdotázva fogod az osztálytársakkal, barátokkal felemlegetni ezt az időszakot!

Nem a felkészüléssel kapcsolatban segítelek. Azt te már megtetted, és segítettek mások. Ez csupán egy gyakorlati összefoglaló, hogy összeszedettebb és nyugodtabb legyél január 19-én, szombaton.

Ismétlés helyett készülődés

A felvételi előtti este már ne gyakorolj! Ne írogassatok egymásnak az osztálytársakkal, ne versenyezzetek, hogy ki izgul jobban! Inkább készülj elő, hogy másnap ne legyen kapkodós a reggeled. Döntsd el, milyen ruhát veszel fel (legyen kényelmes), nézd át a tolltartód (több toll, ceruza, körző, radír, vonalzó), készítsd ki az órád (telefon használata még ilyen célból sem megengedett), állítsd össze a tízóraidat, amit a két írásbeli közti szünetben szívesen fogyasztanál, készíthetsz egy kis nasit is (keksz, müzli szelet, szőlőcukor, csoki, de ne ess túlzásba, ne vidd el a fél boltot). Mindenképp legyen nálad víz és papírzsebkendő! Készítsd elő az igazolványodat, hiszen szükséged lesz rá! Vegyél egy forró fürdőt, és időben pihenj le! Egy pihentető alvásnál semmi sem lehet jobb hatással az agyadra! Célszerű egy kicsit logisztikázni, a szüleiddel megbeszélheted, mennyi idő szükséges, hogy kényelmesen megérkezz a helyszínre, figyelembe véve az esetleges forgalmi fennakadásokat is. Ha jót tesz a lelkednek, vidd magaddal a szerencsehozó kis kabalád.

Nem kell hajnalban felkelned, de ne is centizz az idővel!

Reggel egy frissítő zuhanyzáson és a reggelizésen kívül túl sok tennivalód nincs. Az izgalom hatással lehet a szervezetünkre, így ezen a reggelen kerüljük a tejes dolgokat, nehogy megártsanak, elvonva a figyelmet a feladatról. Inkább könnyű reggelit fogyassz!

Kell idő a kezdés előtt is

10 órakor kezdődik az írásbeli, ezért előtte legalább fél órával érj az általad megjelölt gimnáziumba! Ha izgulós típus vagy, akár hamarabb is ott lehetsz. Nézd meg, melyik terembe osztottak be, regisztrálj, menj el mosdóba! Miután megmutatták a helyedet, ülj le, nézz körül! Mindenki izgatott élete első felvételijén, ez egy új, nem megszokott élethelyzet, életed első komoly próbatétele, ezért természetes, hogy izgulsz kicsit!

 Kék toll, több is!

A magyar és a matematika feladatsor megírására 45-45 perced van. A fedőlap kitöltése (név, születési dátum) az első „bemelegítő” feladat. Már itt felhívják a figyelmed arra, hogy tollal dolgozz, csak azt veszik figyelembe. Ne kezdj hozzá a ceruzával történő kitöltéshez, egész biztosan nem lesz időd tollal átírni az egészet! Legyen a tollad golyóstoll, ne folyjon a tinta, s ha a kék színt választod, akkor szépen látszik, mely feladatoknál vannak még hiányosságok. Sokan szeretik a fekete tintát, de az szinte egybeolvad a nyomtatással.

Nyugodtan!

Fontos, hogy ne ess neki a feladatoknak! Koncentráltan, kapkodás nélkül olvasd el a kérdéseket, ha szükséges, akkor többször is! Értelmezd, gondold át, hogy mire kíváncsiak a feladat összeállítói. A feladatok egytől egyig egy kereten belül helyezkednek el. A kereten kívül készíthetsz minimális jegyzetet, részmegoldásokat, de ne itt add meg a válaszaidat, hanem a keretben dolgozz!

Sorrend?

Nem szükséges sorrendben haladnod! Ha úgy érzed, hogy egy-egy feladat kifog rajtad, jelöld meg ceruzával, nehogy elfelejtsd megoldani és menj tovább a többire! Gondold át a válaszod, hogy ne legyenek felesleges áthúzgálások, javítgatások. Elég egy vonallal áthúzni, nem pedig átfirkálni, satírozni, hogy még a lap is átszakadjon. Ha áthúztad, azt már nem veszik figyelembe. Minden feladatnál meghatározzák, milyen módon várják a megoldást. Ha azt kérik, hogy karikázd be, akkor ne aláhúzás legyen, és ez fordítva is igaz…

A cikk folytatása (szövegértés, fogalmazás, a feladatok átnézése, szünetben mit ne csinálj!) a Hooks blogon olvasható.

  • Felelős Szülők Iskolája

Felelős Szülők Iskolája

A Felelős Szülők Iskolája 2010 óta működő aktív szakmai és civil közösség, mely keretén belül az ideális gyermeknevelésre, az „elég jól” működő családra és a felelős szülői attitűdre keressük a válaszokat.

Tovább

A weboldalon "cookie-kat" ("sütiket") használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A cookie beállítások igény esetén bármikor megváltoztathatók a böngésző beállításaiban.