3 hasznos tipp hatékony szótanuláshoz

lány angol szótárt olvas

3 hasznos tipp hatékony szótanuláshoz

Ki ne unta volna még halálra magát a szótárfüzet látványától, benne az egymás alá írt szavak tömkelegétől, mikor hol az egyik, hol a másik oldalt letakarva próbálta bemagolni a listát? És ugyan ki ne vette volna észre magán, milyen gyorsan potyognak ki fejéből, az ilyen módon belepakolt szavak? A következő írásban néhány tippet adunk ahhoz, hogy a szótanulás (horribile dictu) akár nyáron is hatékonyabb legyen.

Elöljáróban fontos leszögezni, hogy a nyelvtanulás alapvető része a szavak elsajátítása. Teljesen nyilvánvaló, hogy csak a nyelvtani szerkezetekkel a fejünkben nem fogunk tudni megszólalni idegen nyelven, ezért valamilyen módon el kell sajátítanunk (első körben) egy olyan aktív, a mindennapi dolgokat tartalmazó szókincset, melyet „álmunkból felébresztve is” tudunk majd használni – kezdte írását a TanTrend szerzője. Az is triviális, hogy először a tárgyak neveivel, a környezetünkben található dolgokkal érdemes kezdeni, majd pedig az elvont fogalmak felé továbbhaladni. Az interneten több olyan lista is található, amely a leggyakrabban használt szavakat tartalmazza, (többnyire itt az angol szavakra gondolunk, mivel az angol a leggyakrabban oktatott idegen nyelv), mely közel 2-3000 szóra rúg. De lássuk is a módszereket, melyek túlmutatnak a „leülök, és addig nézem, amíg nem tudom kívülről” gyakorlatán.

Élményeken át

A Komplex Alapprogram megjelenése óta (de valójában már jóval korábban) tudjuk és közkincs, hogy ha valamit élményeken át tanulunk meg, akkor az sokkal jobban bevésődik, maradandó tudássá válik. Ha meg akarunk tanulni egy új szót, akkor próbáljuk ki éles használatban! Írjuk bele a szót egy angol nyelvű kommentbe, használjuk idegen nyelvű barátainkkal való csevegésünkben akár Skype-on keresztül. Szintén jó módszer lehet, és ide kapcsolódik, hogy ha meghalljuk, vagy meglátjuk leírva a szót, akkor képzeljünk el valamit, ami eszünkbe jut róla, kapcsoljunk hozzá egy hangulatot, egy színt egy érzést, vagy egy szituációt. Ebben az esetben is könnyebb lesz a dolgunk a szó hosszútávú megtanulásában, mert a gondolattársítással, asszociációval elraktározott szavak hosszabban megmaradnak.

További módszerek a teljes cikkben, a TanTrend oldalán!

 

  • Felelős Szülők Iskolája

Felelős Szülők Iskolája

A Felelős Szülők Iskolája 2010 óta működő aktív szakmai és civil közösség, mely keretén belül az ideális gyermeknevelésre, az „elég jól” működő családra és a felelős szülői attitűdre keressük a válaszokat.

Tovább

A weboldalon "cookie-kat" ("sütiket") használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A cookie beállítások igény esetén bármikor megváltoztathatók a böngésző beállításaiban.