BÚÉK 2022 – Új év, új remények?!

új év, új remények

BÚÉK 2022 – Új év, új remények?!

Kezdődjön hát a 2022-es év az iskolákban is! Igazán jólesett a hosszú pihenő az év közepén, ami után – valljuk be -, kicsit nehézkes fölvenni a fonalat. Ilyenkor hétvégén már ismét ott ülünk a gép előtt a naplót kinyitva és megpróbálunk visszaemlékezni a karácsony előtti utolsó napokra. Hol tartottunk? Honnan folytassuk? Az ünnep előtti hét történései – saját magamról beszélek – talán a sütemény és szaloncukor sokk miatt kicsit homályosak, így ez nem könnyű feladat. Legtöbben pedig szeretünk ráhangolódni, rákészülni a másnapi munkára, hiszen a tanári feladatkör nem ott kezdődik, amikor 8-kor belépsz a terembe. Többek között ez a megterhelő benne. Jó esetben minden tanítási órád ugyanannyi felkészülést, majd utómunkát kíván. Egy 45 perc tulajdonképpen 3×45 percet jelent.

Közeleg a félév, így valószínűleg átfutottad a tanítványaid jegyeit. Van-e elég, kiadtad – és kijavítottad-e a dolgozatokat (pech, ha most jut eszedbe, hogy van néhány kupac dolgozatod, amiről elfeledkeztél), ki hogy áll, kit kell szóban kérdezned, kinek van szüksége speciális számonkérésre és ez, ha főállásban 4-5 osztályt tanítasz, közel 100 gyerek sorsa, haladása. Nem véletlenül van szükségünk a pihenőkre időnként, mert az emberi agy azért mégsem egy számítógép, amelynek büntetlenül bővíthető a kapacitása.

Remélem, éppen ezért mindannyian tényleg pihentetek kedves tanárok! Jobb lesz az úgy mindenkinek hétfőtől!

Kicsit aggódom, mert barátok között töltve az év utolsó napját, este 6-kor a barátnőm értesítést kapott, hogy a 14 éves fia éppen javított egy irodalom ötössel. El se tudom képzelni (vagyis de!), mi lett volna, ha éppen nem ennyire jó a hír. Joggal vontak felelősségre emiatt engem, a társaság egyetlen pedagógus tagját. És valljuk meg, valóban nem túl etikus az ünnepnapon könyvelt érdemjegy. Én amúgy is szeretem először megmutatni a gyerekeknek, mielőtt beírom, hiszen én is tévedhetek és azt is hiszem, hogy a dolgozat hibáiból tanulniuk kell. A feladat adott volt, vagy felkészült, vagy nem. Hibázott, tévedett, figyelmetlen volt, de most átnézi, megjegyzi és megtanul felelősséget vállalni a saját dolgaiért. Esetleg átgondolja, mérlegel, és megbeszéljük legközelebb miként, és hogy javítson, mire figyeljen. E nélkül tényleg csak egy büntetőeszköz a számonkérés, semmi esély a fejlődésre.

Talán ez is lehet egy újévi fogadalom, mert hiszek abban, hogy a pedagógus társadalom megbecsülése ott kezdődik, ha mi magunkat is megbecsüljük.

• Ne javítsunk éjjel és ne töltsük az e-naplót a pihenőidőnkben!
  • Tartsuk be a munkaidőnket! Lehetőség szerint dolgozzunk 8-tól 4-ig.
  • Minden este, na jó, az estéink nagy része legyen a miénk! Töltsük a családunkkal, barátainkkal!
  • Ne zsigereljük ki magunkat!
  • Heti rendszerességgel mozogjunk! A reggeli, ebéd az iskolában nekünk is jár!
  • Húzzuk meg a határainkat! Néha lehet nemet mondani!
  • Inspirálódjunk! Könyv, mozi, színház, kiállítás jár nekünk! A tanítványainknak pihent és motiváló személyiségekre van szükségük!
  • A jókedv és könnyedség többet ér, mint a tananyag maximális leadása. Adj időt a beszélgetéseknek, a nevetésnek, a csendnek! Így mindenkinek könnyebb lesz.
  • Nem lehet mindent megoldani, nem lehet mindenkinek megtanítani a tananyagot, de odafordulni és elfogadni meg lehet próbálni. Tedd te is ezt!

Hamarosan jön a felvételi időszak. A gyerekek nagy része már frászban van. De mi, akik tanítottuk őket, akik gyakoroltunk velük tudjuk, hogy fontos, de nem életbevágó megmérettetés ez. Ne stresszeljük túl őket és magunkat sem. Tekintsük egy megoldandó feladatnak, ami jól sikerülhet, ha felkészültünk. Bízzunk abban, hogy a befektetett munka megtérül vagy most, vagy egy következő felmérés során. Legyen a következő néhány hét könnyed, és jókedvű kihívás csupán.

A 2022-es esztendő pedig teljen békésen, a haladást és a fejlődést támogatva! De ami a legfontosabb, maradjunk egészségesek! A tanárklub megpróbál 2022-ben is változatos témákkal, motivációval, ötletekkel erősíteni mindenkit, aki tanterembe, csoportszobába vagy éppen előadóterembe lép be nap, mint nap, és akire gyerekek várnak, hogy megmutasson, kíváncsivá tegyen, irányt mutasson, vagyis TANÍTSON.

BUÉK Tanárklub!

REGISZTRÁCIÓ A FELELŐS SZÜLŐK ISKOLÁJA TANÁR KLUBRA

fotó:pixabay.com

• magyar tanár, újságíró, sportszülő

Fülöp Bea

Újságíró, magyartanár és két sportoló gyerek anyukája. Sokévnyi rádiós riporteri munka után fiam születésével elindult egy olyan változás, amely sok újdonságot, fejlődést hozott.