De Anyaaaa, ez hogy működik?!
Ha a Miért? korszakot maguk mögött hagyva már bőven a Hogyan? szakaszt tapossák a gyerekek, és minden, de tényleg minden érdekli őket, kedves szülők, örüljetek neki! Egy kis csellel vágjatok a kérdések elébe, és mutassátok meg a gyerkőcöknek, hogy működnek a leghétköznapibb dolgok: az autó, a mikró, a villanykapcsoló, sőt, az olyan játékok, mint a búgócsiga vagy a csocsó. Csapjatok egy felfedezőtúrát a lakásban: íme egy kis segítség, egy remek családi játékötlet hozzá!
Ha a gyerek mindenre kíváncsi, és ki sem látsz a kérdésekből, játsszátok a következőt: menjetek végig az otthonotokon, és minden helyiségben válasszatok ki tárgyakat, melyekről elmeséled – vagy közösen kitaláljátok –, hogy az hogyan is működik. „Súgónak” használjátok a Da Vinci Kids applikáció „Hogyan működik?” kategóriájában található ismeretterjesztő kisfilmeket. A közösen töltött időt és élményt így ismeretanyaggal kapcsoljátok össze, a gyerekek pedig észrevétlenül tanulnak. A következőkben csak egy-egy példát mutatunk, a lehetőségek tárháza azonban szinte végtelen!
A konyhában: A Vidra úr kalandjai című sorozat szórakoztató epizódjából megtudhatjátok, hogy működik a mikrohullámú sütő.
A nappaliban: Ha a tévére pillantva egyszer csak kíváncsiak leszünk, milyen izgalmas trükköket alkalmaznak a filmkészítők, hogy válik valósággá, amit a rendező fantáziája kelt életre, akkor a Tudományos című műsor Különleges effektek című epizódja a nekünk való.
A teraszon és a kertben: Ha maradunk a Tudományos című műsoron belül, de kitesszük a lábunkat a házból, akkor például a madarak csicsergése kapcsán felfedezhetjük, mi is az a hang (Mi a hang? c. epizód), a hangyák, pókok, katicák és egyéb ízeltlábúak láttán pedig utánajárhatunk annak is, hogy mi mindent tudnak ezek az apró lények (Mire képesek a bogarak? c. epizód).
A gyerekszobában: Itt a remek lehetőség, hogy a gyerek újra rácsodálkozhasson megszokott játékaira. Az Infotoy című műsorban dokumentumfilm keveredik egy szokatlan animációval: ez a rövidfilm sorozat a játékok történetének mélyére ás. Mókás tényeket tár fel, miközben elmagyarázza, hogyan működnek a játékok. Azt is megmutatja, hogy némely játék milyen hatással volt a tudományos fejlődésre. Például: Hogyan váltak a plüssjátékok a környezetvédelem jelképévé? Miért nem dől el a búgócsiga, és hogyan alapozta meg ez a tény a mechanika törvényeit? És igaz, hogy az ókori világ tábornokai sem boldogultak volna játékkatonák nélkül? És mi a helyzet a videójátékokkal, a gördeszkával, a csocsóval és a társasokkal?
Reméljük, ezzel az ötletsorozattal megadtuk az inspirációt – fedezzétek fel együtt és a Da Vinci Kids app segítségével, hogy működik a világ!
A Da Vinci Kids applikáció ingyenesen letölthető a Google Play Áruházból, valamint az AppStore-ból.