KórházSuli Program – A tanulás gyógyító ereje

lányok tanulnak

KórházSuli Program – A tanulás gyógyító ereje

Mi történik azokkal az iskoláskorú gyerekekkel, fiatalokkal, akik életet veszélyeztető betegség, pszichés problémák vagy akár baleset következtében hónapokig, akár évekig kimaradnak a tanulásból?

Legtöbbjük csendben eltűnik az iskolai közösségek forgatagában. Ahogy telnek a hetek, ritkulnak a megkeresések, később már homály fedi a létezésüket is. Ha mégis visszatérnek, a pedagógusok és osztályközösségek tele vannak kérdésekkel, félelmekkel, nem igazán tudják ott folytatni, ahol annak idején abbahagyták. Ezt jól érzékelik az érintett fiatalok is, épp ezért nagy részük már nem is vágyik vissza az iskolába. Marad az év végi vizsgázgatás, a magántanulói státusz.  Ezzel ugyan időt nyernek, de pont a társadalmi integrációhoz szükséges készségeiket, képességeiket veszítik  el – vagy épp meg sem szerzik, így a gyermekkori betegségük az egész életükre rányomhatja bélyegét.

Hányan és hol vannak ezek a fiatalok? Ki tud a létezésükről – a kórház, az iskola, mindkettő, egyik sem?

Mi, a KórházSuliban elhatároztuk, hogy felkutatjuk őket és segítünk nekik a tanulásban, a visszatérésben.

Hogy mi az a KórházSuli és kik azok a mi? A videóból kiderül.

www.korhazsuli.com

Programunk 5 éve működik. Egy olyan szakemberek által (kórházpedagógus, pedagógus, pszichológus, mentálhigiénés kórházi  szakember, online tanulási szakértő) összerakott és működtetett rugalmas rendszer, amely sikerének  kiemelt értéke az, hogy a kortárs segítő csoportok (azaz a beteg gyerekekkel közel egyidős középiskolások, egyetemisták) tudására és önkéntes munkájára épül. Így nemcsak a beteg, hanem az egészsége fiatalok széles rétegeinek tudását és szociális érzékenységét is fejleszti.

Hidat építünk a kórház és az iskola között. Hogyan?

Személyes mentorálással, korrepetálással: egyetemista segítőink  személyesen vagy skype-on segítik a gyógyuló diákokat, nagy hangsúlyt fektetve a  belső motiváció megtalálására, a játékos, élvezetes tanulásra. A betegséggel küzdő fiatalok számára ez nemcsak a tanulásban, hanem az egyhangú mindennapok megtörésében is óriási segítséget jelent, hiszen egy olyan állandó segítő áll mellettük, aki folyamatos jelenlétével, lelkesedésével motiválni tudja őket,  örömöt visz a mindennapok monotonitásába.

Személyre szabott tananyagfejlesztéssel: az egyetemisták munkáját egy-egy középiskolás fiatalokból álló tanananyagfejlesztő csapat segíti, akik mentor tanár támogatásával online, személyre szabott, élvezetes tananyagot fejlesztenek gyógyuló kortársaik számára (minta tananyagok ITT  – belépés vendégként)

Egy digitális iskolatáskával:  amit minden kórházsulis gyógyuló fiatal  a csatlakozáskor megkap tőlünk. Ez egy olyan online platform, ahol tantárgyi bontásban egy helyen megtalálhatóak a középiskolásoktól érkező tananyagfejlesztések, az egyetemisták által megtartott órák tananyagai és a segített gyerekek saját iskolájából küldött segédanyagok.  Könnyű benne keresni, minden egy helyen tárolódik, az iskolai tanárok a vizsgáztatáskor látják az egész éves munka anyagát.

„Tisztelt KórházSuli! Nagyon szépen köszönöm válaszukat. Kislányomnak nagyon tetszett az elküldött tananyag. Egy rádióműsorban hallottam Önökről és nagyon megörültem a lehetőségnek. Már pont kezdtem mindent feladni és ott tartottam, hogy ismételjük meg inkább a hatodik osztályt. Remélem az önök segítségével mégiscsak sikerülni fog elvégezni. Tisztelettel: T.I. szülő”

A KórházSuliban is most indul a következő félév. Várjuk azokat,

Szerző: Tóthné Almássy Monika