Mire van szüksége egy gyermeknek? – A bátorság köre

szőke kisgyerek, nagy barna szemekkel

Mire van szüksége egy gyermeknek? – A bátorság köre

Pedagógusként a napi munkánk során találkozunk veszélyeztetett fiatalokkal. Ők azok, akik körülményeik miatt nem tudnak jelen lenni és teljesíteni az órákon. Számukra az iskola lehet az a menstvár, ahol biztonságban és megbecsülve érezhetik magukat. A Bátorság köre az a modell, ami segítséget nyújt nekünk, felnőtteknek abban, hogy mire van szüksége a gyerekeknek.

Larry K. Brendtro, Martin Brokenleg, és Steve Van Bockern Reclaiming Youth at Risk: Our Hope for the Future című könyvében írta le a Bátorság körének modelljét (Circle of Courage), mely összefoglalja az őshonos amerikai indiánok gyermeknevelési elveit, a pedagógia és a szociális munka tapasztalatait, illetve modern reziliencia kutatások eredményeit – írta a TanTrend.

(Kép: http://www.circleofcouragenz.org/ourphilosophy.htm)

A modell azon szükségletek összefüggéseit mutatja meg, melyek a fiatalok mentális jóllétének alapjául szolgálnak. Minden gyerekekkel dolgozó szakember számára hasznos lehet erre a koncepcióra felfűzni támogató beavatkozásait.

A Bátorság körének formája az indián gyógyító körökből származik. Négy egyenlő cikkelyre van bontva, ami a négy növekedéshez nélkülözhetetlen alapszükségletet jelképezik. Egyik sem fontosabb a másiknál, viszont egymásra épülnek, sorrendjük nem felcserélhető.

A Bátorság köre és a mindennapi tapasztalat is azt mutatja, hogy a gyerekekhez fűződő bizalommal teli, teherbíró kapcsolat kialakítása a pedagógiai munka alapja, és különösképpen azok esetében fontos ez, akik nehéz sorsuk miatt többször csalódtak a felnőttekben. Ők azok, akiket a legnehezebb kedvelni, és nekik van rá a legnagyobb szükségük. Az iskolai teljesítményre ők a kapcsolaton keresztül motiválhatók.

Az egyes cikkelyek (kapcsolódás, odatartozás; hozzáértés; önállóság, függetlenség; nagylelkűség) lényegének kifejtése és megélésének lehetőségei a TanTrend cikkében olvasható, ide kattintva.