Mitől lesz sikeres a gyerekünk?

A tehetségek támogatása a jövő szempontjából különösen fontos és minden szülő azt szeretné, hogy gyermeke sikeres legyen. Hogyan érhetnénk el, hogy sok szunnyadó tehetség ne vesszen el örökre a közösség számára? Milyen tényezők játszanak szerepet egy személyes sikertörténet kialakulásában? A Szülő 2.0 írása.

Forrás: flickr.com

„A siker a halmozottan előnyös helyzet eredménye”

A sikeresség persze kulturálisan meghatározott, de nagyon sok szempontból univerzális fogalom. Olyan teljesítményt jelöl, ami meghaladja az átlag emberét vagy egyéni elképzelések mentén boldogulást biztosít.

Malcolm Gladwell: Kivételesek A siker másik oldala című könyvében (HVG, 2009) elgondolkodtató megközelítésben vizsgálja olyan tehetséges és sikeres emberek életútját, akik jóval az átlagon felül teljesítenek. Akiket a szakirodalom outlier-eknek nevez. A Kivételesek számos kutatás eredményeit összegzi az elmúlt száz évből, amik a tehetséges és sikeres emberek hátterét, személyiségjellemzőit, hasonlóságait és különbözőségeit kutatták. Vajon mi kell ma a nyugati értékeken alapuló társadalmakban a sikerhez a tehetségen túl?

• 1. Támogató közösségben kell felnőni.
    Forrás: flickr.com

Egyenlőségen alapuló közösségi érzéstől körülvéve, orvosi kutatásokkal bizonyítottan, az emberek ellenállóbbak a civilizációs ártalmakból eredő betegségekkel szemben. Ép testben pedig ép lélek, s ha mindez megvan, a szellemi tevékenység kerülhet előtérbe.

• 2. Középosztálybeli családba kell születni.

Olyan családba, ahol biztosított a megfelelő anyagi háttér ahhoz, hogy a túlélés helyett az önmegvalósítás lehessen a cél. Ahol az, hogy mi lesz a gyerekből, nem egyszerűen a természetes növekedés hatása, hanem a tudatos szülői odafigyelés, fellépés, a gyerekért való küzdés, ösztönzés, bátorítás nyomán alakul. Ahol a szülők egyetértő támogatása révén megszerezhető egy speciális kulturális előny, a „jogosultság”. Olyan szociális képességek és procedurális tudások speciális összessége ez, amelyre a szülők egyszerűen az életmódjuk, a gondolkodásuk, a társas létük által tanítják meg gyerekeiket. Olyan attitűdöt sajátítanak el ezek a gyerekek, amiben megtanulnak önmagunkra értékes emberként tekinteni, képessé válnak az önérvényesítésre, a kérdésfeltevésre, az érvelésre, az önképviseletre, azaz olyan működésmódba nőnek bele, ami elengedhetetlen a sikeres élethez.

• 3. A véletlenek kedvező összjátéka.

Jó időben (pl. demográfiai hullámvölgyben) és jó helyen (pl. ahol innovatív környezetben lehet tanulni, ahol adódnak lehetőségek, pl. számítógép használat a ’70-es években) kell születni. Az így kialakuló halmozottan előnyös helyzet önmagában is pályára állíthat tehetséges embereket.

A teljes cikk itt olvasható: http://szulo2pont0.hu/csalad/552-mitol-lesz-sikeres-a-gyerekunk