Saját készítésű képességfejlesztő játékok
Összesen 14 képességfejlesztő játékot szedett egy csokorba az Óvónéni blog. Ezeket a játékokat az óvodások gyermekek számára is el lehet készíteni.
1. ötlet: mozgásos társasjáték
El kell készíteni a csigás (vagy bármilyen más) alaplapot, valamint a mozdulatokat bemutató lapokat. A játék során minden gyermek húz egy lapot, melyen különböző mozdulatokat, cselekvéseket kell emlékezetből visszaadnia. Akkor léphet egyet, ha hibátlanul sikerült bemutatnia. Könnyebb változat, ha csak a lapon látható mozdulatokat adja vissza és a sorrend nem számít – nehezebb változat, ha ugyanabban a sorrendben kell emlékezetéből előhívnia a képen látható mozdulatokat.
2. ötlet: mosolygó – célbadobó 🙂
Szükséges hozzá egy virágtároló, ezt megfordítva ragasztjuk rá a különböző színekből elkészült mosolygós köröket. Minden gyermek húz egy színes lapot, a játékszabály egyszerű: Csak azokat a köröket célozhatja meg, amely az ő színe. Piros színű lap – piros kört kell eltalálni.
3. ötlet: érzékszervekről játékosan
Két alaptábla (kör) kell a játékhoz. Az első körbe az érzékszerveket rajzoljuk fel, majd megszámozzuk. A dobókockával dobunk, az értéknek megfelelően odatekerjük az óramutatót az adott érzékszervhez, melyet meg kell nevezni. Mit tudunk róla, mutasd meg magadon, mit láthatunk a szemünkkel, mit lehet vele csinálni (pl. olvasni) stb.
A második körbe az érzékszervekkel észlelhető tárgyakat, hangutánzó képeket stb. ragasztunk fel. A játékszabály és sorrend ugyanaz, csak itt magát az érzékszervet kell megneveznie a gyermeknek a játék során.
4. ötlet: mesefeldolgozás – térben
Egy-egy mesejelenetet kinyomtatunk, részekre vágjuk, a gyermekeknek össze kell illeszteniük ezeket a részeket, majd a végén megnevezni a mesét. Szókincsbővítésre, bővebb mondatalkotásraremek lehetőséget teremt, ha a gyermek elmeséli mit lát, vagy a meséből mire emlékszik.
A további 10 játékhoz irány az Óvónéni blog!