Tévhitek és érdekességek – az Egészségügyi Világnap margójára
Tényleg 7 év, amíg megemésztünk egy lenyelt rágót? Ha 5 másodpercen belül felvesszük és megesszük a leesett ételt, nem lesz semmi bajunk? Mennyi adat tárolására képes az agyunk? Az erek hány méter távolságra képesek kispriccelni a vért? Milyen gyorsasággal képes kiáramlani a levegő a tüdőből? Ilyen és ehhez hasonló kérdéseknek járunk utána az április 7-i Egészségügyi Világnap alkalmából a cikkben és a Da Vinci TV csatornán.
Április 7-én ünnepeljük az Egészségügyi Világnapot, mert 1948-ban az ENSZ ezen a napon alapította meg a WHO-t (World Health Organization), vagyis az Egészségügyi Világszervezetet. Ennek alkalmából utánajártunk néhány tévhitnek és érdekességnek az egészségről, az emberi testről, mind olyan témákat érintve, amikről a közösen is tudtok beszélgetni a gyerekekkel, hiszen az ő érdeklődésük határtalan.
Tévhitek az egészségről:
- 7 év, amíg megemészted a lenyelt rágót
Az internetes keresések adataiból kiderült, hogy rengeteg embert érdekel, vajon mennyire ártalmas egy rágó lenyelése. Ugyan a gumi tényleg nem emészthető anyag, megnyugtatunk mindenkit, hogy az olykor-olykor lenyelt rágó simán áthalad a beleken és kiürül a szervezetünkből – ugyanúgy, mint minden más étel, ami a testünk számára nem hasznos vagy nem emészthető, szóval nem kell 7 év, hogy meg tudjunk emészteni egy lenyelt rágógumit.
Ha többet és bővebben szeretnél hallani a témáról, hogy vajon jót tesz-e a rágógumi az egészségnek, akkor tudd meg magad a Te tudtad? műsor epizódjából a Da Vinci TV műsorán.
- 5 másodperces szabály – ha hamar felkapod a leesett ételt, nyugodtan megeheted
Sokan azt gondolják, hogyha a leesett ételt gyorsan felkapják, akkor nyugodtan megehetik, mert semmi bajuk sem lesz tőle, de ez egy óriási tévedés. A földön lévő baktériumok akár a másodperc ezredrésze alatt is beszennyezik az ételt, szóval nincs olyan, hogy „biztonságos időtartam”. Az, hogy mennyi baktérium kerül az ételre, sokkal inkább a padló tisztaságán múlik, mint a másodperceken.
- Ha beveszed a multivitamint, tuti egészséges leszel
A több évtizedes kutatások nem igazolják azt, hogy indokolt marékszámra szedni a multivitaminokat. Az igaz, hogy alultáplált emberek esetében indokolt lehet egyes vitaminok pótlása, de normális esetben ezeket a tápanyagban gazdag ételek segítségével kell bevinnünk a szervezetünkbe.
- Az ujjropogtatástól ízületi bajaid lesznek
Régóta terjed az a mítosz, hogy aki sokat és gyakran tördeli az ujjperceit, majd ízületi gyulladástól fog szenvedni. Ehhez képest az az igazság, hogy a „ropogtatás” és az artritisz kialakulása között nincs kapcsolat, legalábbis nem gyakoribb az ízületi gyulladás azoknál, akik ezzel a szokással hívják fel magukra a figyelmet.
Kíváncsi vagy még több tévhitre? Jennifer Gardy a Mítosz vagy tudomány sorozatban a tényeket igyekszik megkülönböztetni a fikciótól: közkeletű elképzeléseket vizsgál például az élelmiszerekkel és az étkezéssel kapcsolatban.
Érdekességek az emberi testről:
Agy – Az agy kapacitását tekintve, attól függően, hogy mennyit használjuk, 3 és 1000 terabyte adat tárolására képes, miközben akkora energiát termel, mely gond nélkül működtet egy 10 wattos izzót. Ráadásul mindezt úgy hajtja végre, hogy 80% nem más, mint víz.
Erek – Egy felnőtt ember teljes érhálózata, a hajszálerekkel együtt több, mint 96 000 km. Ezekben az erekben néhol akkora a nyomás, hogy a vért akár 9 méter távolságba is kispriccelik.
Tüdő – Ahhoz, hogy a testet megfelelő mennyiségű oxigénnel legyen képes ellátni, a tüdő óriási felülettel rendelkezik. A bordák mögötti területbe szorítva elhelyezkedő szerv, ha minden hörgőcskét kihajtogatnánk, egy egész teniszpályányi felületet fedne le. A tüdőből megdöbbentő gyorsasággal képes kiáramlani a levegő, egy köhögés alkalmával közel 100 km/h, egy tüsszentésnél több, mint 160 km/h a kiszabaduló levegő sebessége.
Még több érdekességért nézzétek az Ikerdokik bevetésen c. sorozatot, ahol az egypetéjű ikerpár Chris és Xand van Tulleken kalauzolásával megtudhatjuk, mi történik a testünkben, ha ez egészséges, és milyen az, ha nem.
Ha még további az emberi testtel és az egészséggel kapcsolatos témára vagytok kíváncsiak, akkor huppanjatok le gyermeketekkel közösen a kanapéra és kapcsoljatok a Da Vinci TV csatornára vasárnap este!
Egészségügyi Világnap
2019. április 7. 18:30-tól a Da Vinci TV-n
Az Egészségügyi Világnap minden évben a mindenki számára elérhető egészségügyi szolgáltatások fontosságára hívja fel a figyelmet. Tarts a Da Vinci csatorna programjaival ezen a fontos napon!
Bizarr, hihetetlen, izgalmas – kapcsolj a Da Vinci TV-re április 7-én. Csodálkozz rá!
18:30 Ikerdokik bevetésen– A szív működése
18:55 Ikerdokik bevetésen – A szem és a testzsír
19:25 Te tudtad? – Meglepő, de egészséges
19:50 Te tudtad? – Téli gondok
20:00 Mítosz vagy tudomány – Az vagy, amit megeszel