Veszekedés nélküli leckeírás? Igen!

A házi feladat megírása nagy eséllyel torkollik veszekedésbe, zokogásba. Olvasd el ezeket a könnyen kivitelezhető ötleteket, ha szeretnéd megszüntetni a gyerekeddel való mindennapos csatározásokat.

Legyél kéznél!

Alsós gyermeked nem biztos, hogy készen áll az önálló leckeírásra, de ha ott ülsz az íróasztalánál, lehet, hogy túl nagy nyomás nehezedik rá. Maradj a közelben és legyél kéznél, ha szüksége van rád! Ha a közelében vagy, azt jelenti számára, hogy számíthat rád, de azt is, hogy megbízol benne.

Tartsatok szünetet!

Ha egyszerre akarjátok megcsinálni az összes leckét, túl soknak érezheti a gyerek. Támogasd abban, hogy tartson pár perces szünetet a különböző tantárgyak házi feladatai között. Amikor úgy érzed, hogy kezd nyugtalanná válni, álljon fel, mozogjon egy kicsit, igyon vizet, rágcsáljon egy kis gyümölcsöt, zöldséget. Egy kis szünet, frissebbé teszi az agyát, sokkal produktívabban fogja folytatni a feladatok elvégzését.

Legyél következetes és nyugodt!

Amennyiben következetes vagy a házi feladatra szánt idő megszervezésében, úgy ez rád is és a gyerekedre is megnyugtatólag hat és elkerülhetővé válnak a csatározások. Jelöljetek ki egy helyet a lakásban, ahol megírhatja a leckéjét. Beszéljétek meg a leckeírásra fordított időkeretet, így neked is könnyebb kéznél lenned.

Derítsd ki, mitől keseredett el!

A házi feladat körüli veszekedések nem a semmiből jönnek. A gyerekek általában okkal panaszkodnak és lesznek idegesek. Ha sikerül kiderítened, hogy mi az oka, meg tudod előzni a vitát is és így segíthetsz konkrét megoldásokat találnod azokra a területekre, amik nehezebben mennek. Ha nehezen megy az írás, de sok írásbelije van, tartsatok nagyobb szüneteket egy-egy feladat között. Ha az olvasással küszködik, olvassatok felváltva.

Bátorítsd!

Az alsósok most tanulják, hogyan kell házi feladatot készíteni. Elveszthetik a lelkesedésüket, ha nehéz és sok a lecke. Gyermeked bátorítása többet jelent, mint megdicsérni a jól elvégzett feladatért. Hallgasd meg, ha panaszkodik, mondja el, mi jelent számára nehézséget, és beszéljétek meg, hogy ha kész a házi feladataival, akkor mi várja. Kimentek a kertbe, vagy összebújva mesélsz neki, vagy ne adj isten, kap egy fél óra kütyüidőt.

Forrás: understood.org

A magyar cikk forrása a Szülő 2.0 oldala, kattints IDE.