Tudós-emberek – avagy a felfedezések fonákja
Einstein lassan tanult meg beszélni és gyerekkorában az autizmus vagy asperger-szindróma enyhe tüneteit mutatta…
Freud szerepet kapott ifjabb Johann Strauss Denevér operettjében..
Zuckerbergenek van egy magyar pulija, Beast, akinek majdnem 3 millió követője van a facebookon…
Mi közös Einsteinben, Freudban és Zuckerbergben?! A felfedezéseik nélkül sokkal kevesebbek lennénk, talán a mindennapi életünk sem így alakult volna. Sokszor félreértések, másként kevert kémiai vegyületek, vagy épp matematikai képletek elírásai juttatták el a tudósokat egy újabb frenetikus felfedezéshez, de ehhez kell a szemlélet, a másként látás képessége is, no és nem mellesleg, hogy éljenek. Igen, hogy életben maradjanak és hagyják Őket dolgozni, alkotni.
A Zsidó Kiválóságok Házában Balatonfüreden 132 olyan zsidó származású tudós felfedezéseivel, életrajzával ismerkedhetünk meg, akik, vagy szüleik túlélték a Holocaustot. Itt most a fókusz nem a keserűségen van – bár a szele megérint – , hanem azokon a Nobel- díjas és egyéb elismerésekben részesült világszabadalmakon, amiket ezen emberek létrehoztak, amikkel a mindennapjainkat éljük.
A Zsidó Kiválóságok Háza Balatonfüred régi zsinagóga épületében található, mely egyszerűségével és letisztultságával is megragad. A történelem során volt itt már keresztény és református templom is, most nem felszentelt zsinagóga a közösségi tér, mely alkalmas koncertek, irodalmi programok megrendezésére is, ahogy ezt már a Fesztivál Zenekar koncertjével útjára is indították idén tavasszal a hivatalos megnyitó után nem sokkal. A zsinagóga ódon falai mellett a Budapestről idehozatott és rekonstruált óriás méretű fa tóraszekrény is gyönyörű éke a helynek. A különlegesen helyreállított tóraszekrény – mely eredeti funkciója szerint a szent szövegeket tartalmazó héber bibliát, a Tórát hivatott méltó módon tárolni– tetején Róth Miksa gyönyörű ólomüveg alkotása található, olyan jelképekkel, amik a zsidó életben kiemelt szerepet játszanak.
A kiállítótér másik részében a XXI. századi múzeumpedagógia és innováció igen egyedi és korszerű, talán Magyarországon egyedülálló digitális szolgáltatásával találkozunk. „Zsidók és csúcstechnika; Einsteintől napjainkig –” című kiállításnak kimondottan a Zsidó Kiválóságok Háza számára kialakított applikációja segítségével önálló tárlatvezetésbe kezdhetünk. Minden látogató számára lehetőség nyílik az érintő képernyős terminálokon 132 tudós életéből, találmányaiból választani akár tematika, akár név alapján. Orvostudomány,biológia, kémia,matematika, fizika,informatika, építészet…. A választást a chipkártyás rendszer megjegyzi, és a kiállítótérben megjeleníti a vendég számára, akár audio-vizuálisan is, hisz fejhallgató is igényelhető az applikációhoz.
132 „zseni”, több ezer találmány, elmélet, eszmefuttatás. Az időutazás a gondosan kiválasztott képek és szöveg mentén egyre távolabbra, mélyebbre visz. E kutatók nélkül más lenne ma az emberiség, és talán Földünk is máshogy nézne ki. Ahogy a küldetés nyilatkozatban is olvasható, ezeket az embereket is elpusztította volna a Holokauszt során a gyűlölet, de ők megmenekültek és „gondolatokból építettek palotát”. Sigmund Freud nélkül mit sem tudnánk a pszichénkről, nem olvashattuk volna az Álomfejtés című könyvét…Gábor Dénes nélkül nem lenne hologramunk, Albert Einstein nélkül nem lenne űr- és nukleáris ipar, de azt tudta-e valaki, hogy Róla mintázták Yodát és E.T.-t? Illetve róla is. Yoda külsejét a maszkmester főleg saját magáról mintázta, de a szemeit és a szem körüli ráncait Einsteintől kölcsönözte, hogy bölcsességet sugalljon. Ahogy E.T. esetében is, ahol maga Steven Spielberg kérte a tervezőt, hogy a tudós kinézetéből is merítsen ötletet a lényhez.
A tudósok között találjuk a facebook atyját, Mark Elliot Zuckerberg-et is, akit ma mindenki ismer, de vajon tudjuk-e hogy honnan származik a facebook szó eredeti jelentése és a róla és a Facebook történetéről szóló film, A közösségi háló, amely három Oscar-díjat kapott?
Hogy Hajós Alfréd kiváló sportolónk egy családi tragédia miatt kezdett el úszni és Ő az egyetlen magyar, aki művészeti és sport kategóriában is olimpiai érmet szerzett…
Mi lett volna, ha nem sikerül a vércsoportok meghatározása? Mi lett volna, ha ….? és mi lett volna, ha ezek az emberek, csupán azért mert zsidó származásúak nem menekültek volna meg? Mi lett volna….?
Az emberi élet tiszteletére a gondolataink fonákján jutunk el. Kognitív szintről indulunk, megértjük, hogy nekünk a ma gyermekének mennyire hiányoznának azok a felfedezések, amit nem kaphattunk volna meg…és itt jön az emóció, akár egyszerűen csak emberségnek is nevezhetném…
És két szimbolikus jelképpel zárom ajánló soraimat, mert ezek azok, hiszen felsős iskolás gyerekeknek, középiskolásoknak, de szüleiknek és tanáraiknak is van mit itt tanulni, keresni és megérteni.
Az első szimbolikus kép, a gyönyörűen kialakított kertben lévő Olaszországból származó 70 éves olajfa, mely egy keresztény közösség ajándékaként érkezett, másik szimbolikus kép és üzenet , amit a kapu mellett olvashatunk:
„Ha a gonoszság terve sikerül, ezeket a tudósokat is megölték volna, hasonlóan azokhoz a nővéreinkhez és fivéreinkhez, akiket elpusztítottak. Ők azonban megmenekültek, és az Élet szavával válaszoltak a sötétség szavára. Gondolatokból építettek palotát, ez a palota az otthonunk. Nekik is köszönhető, hogy él az emberség és az emberiség.”
Jó szemlélődést, gondolkozást!
Információ: www.zsidokivalosagok.hu