Hol vannak a harmincas nők? A szerepeltolódás csapdája

Az átlag harmincas nő aktív dolgozó, feleség és családanya. Úgynevezett szerepeltolódásban van: nőisége kevésbé hangsúlyos, vagy alig-alig aktív más női szerepeivel szemben. Hova vezet ez és mit lehet ellene tenni?

Szánunk magunkra időt, eljárunk rendezvényekre, kimozdulunk otthonról, azért, hogy magunknak okozzunk örömet?

„Ugyan kinek van lehetősége elmenni egész délutános rendezvényre pl. novemberben, ráadásul szombaton? Nyakunkon a karácsony, készülni kell! Hogyan lenne szívünk magukra hagyni a gyerekeket ilyen hosszú időre a párunkkal vagy a nagyszülőkkel? Miért is kellene olyan programot választanunk, ami kizárólag női? Menjünk helyette a Főtérre/Adventi vásárra, együtt! Kinek is van kedve ebben a hideg és nyirkos időben hajat csinálni, kiöltözni és kocsiba ülve a város túlsó végéig elmenni és más nők dumáját hallgatni?”

Az átlag harmincas nő aktív dolgozó, feleség és családanya. Úgynevezett szerepeltolódásban van: nőisége kevésbé hangsúlyos, vagy alig-alig aktív más női szerepeivel szemben. Másokkal szemben többnyire hátrébb sorolja magát. Már nem tinédzser, de nem is öntudatos húszas. Élete gyökeresen átalakult, ám önismeretre, önfejlesztésre nincs elég „ideje”. Gyakran sodródik az árral, miközben családja összetartásán fáradozik, élete szétcsúszik.

Kifogások örvényében, avagy a szerepválsághoz vezető út

Vannak vitán felüli helyzetek, például, amikor beteg a gyerek. Az esetek többségében azonban ütősnek tűnő magyarázatok széles arzenálját vagyunk képesek felvonultatni annak érdekében, hogy kifejezésre juttassuk, miért is nem tudunk önmagunkért tenni. Mikor kimondjuk, már érezzük, hogy sántít a dolog, és – valljuk be! – annak az arcán is látszik a hitetlenség, akinek címezzük. Barátnőnk/párunk/édesanyánk persze szeret bennünket annyira, hogy nem játszik Csernust, és meghagy bennünket a „boldog” tudatlanság illúziójában.

A következmények csak évek múlva lesznek láthatóak, többségük egy tünet formájában. Tünet a túlevés következtében létrejövő elhízás, párkapcsolati válságok, vagy akár a női identitásunkban való válság is. „Anya vagyok, feleség, de ki is vagyok valójában??? Hol vagyok én ebben az egészben?”

Van kedved kilépni ebből az ördögi körből?

Tudatosítsd magadban: mindig van lehetőség a változásra, változtatásra.

Hét tipp Csernák Krisztina pszichológustól a budapest.imami.hu oldalán.