L. Stipkovits Erika – Mi, együtt – családi kapcsolataink pszichológiája – Nyílik az ADVENTI LÉLEKSIMOGATÓ KALENDÁRIUM harmadik ablaka is
A Felelős Szülők Iskolája adventi virtuális kalendáriumának harmadik hetében a harmadik ablakban L. Stipkovits Erika, klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta új könyve – Mi, együtt – családi kapcsolataink pszichológiája c. – alapján beszélgettünk a családi elvárásokról, a megfelelési kényszerről, az igazán őszinte megnyílás alapján való elfogadásról és arról is, hogy mit tehetünk le a családi lelki hátizsákból és mit tehetünk bele helyette saját magunk értékrendjéből? Regisztráció a virtuális ajándékokra ITT.
Erika nagyon szemléletesen és gyakorlati példákkal tarkítva mesél, beszél és közben észrevétlenül oktat – nem kioktat – a családi szerepek hálójában való felismerésekről, hogy felmérjük és szeretettel elfogadjuk, vagy épp kitegyük a határokat. Sokszor az ünnepek alatt még jobban felerősödnek a családi elvárások, az ünnepi asztal melletti „székleosztások”, amit felülírhat az újonnan formálódó családok vagy épp a kamaszok véleményeinek meghallgatása, az új szokások kialakításának igénye.
Hogyan legyen hangos veszekedéstől, nagy krízisektől mentes egy családi kapcsolati rendszer változása, hogyan válasszuk le magunkról a bántó, sértő, túlaggódó szüleinket, nagyszüleinket? A szinte már-már egy terápiával felérő, mély beszélgetés számtalan támpontot ad, utalva a nagyszülők szerepére, a kamaszok érzelmi hullámzásainak, útkeresésének jelentőségére, a magunkkal vagy épp másokkal szemben támasztott elvárásaink súlyára és átértékelésére.
Fordítsunk időt magunkra és nézzünk vissza gyermekkorunkba, kamaszkorunkba, hogy még jobban megértsük, hogy miért szeretjük vagy épp utáljuk a meglepetéseket, miért szeretnénk inkább csak „túl lenni” a nagy ünnepi idillinek kikiáltott családi nagy kajáláson, vagy épp miért sütünk, főzünk kényszeresen, mit szeretnénk mutatni és valójában mi forrong bennünk?
Az elfogadás egy mély megnyílással kezdődhet el
Erika szerint a legfontosabb az elfogadás, ami azt jelenti, hogy a másikat szeretem és bízom is benne annyira, hogy mélyen megnyíljak neki és ebben kapjak figyelmet és elfogadást. Mert akkor elmondhatja valaki, hogy neki például azért nagyon fontos a kiszámíthatóság, a tervezhetőség, mert mondjuk gyermekként egy alkoholista szülő mellett nőtt fel, ahol a bizonytalanság és a rettegés napi „szereplő” volt. Esetleg ezért is nem szereti a meglepetéseket. Természetesen sok hozott és tanult dolog is befolyásolja az érzelmi reakcióinkat, de ezek ismeretében egy párkapcsolatban már sokkal jobban megértjük, hogy a másik miért tervez olyan analitikusan és miért szeretne pontos menetrendet nem masnis ajándékból kiugró „meglepit”. Ez kemény munka, sok idő és figyelem, de megéri, mert ez a valódi elfogadás, szeretet.
Lehet, hogy évek óta húzódó megbántás, sérelem lelki és testi problémáink forrása? Lehet, hogy nem is igazán a saját életemet élem, hanem az anyatigris és az apaoroszlán elvárásai miatt még mindig nem váltam le igazán a szüleimről? Hogyan viselkedek a gyerekeimmel, hozom a saját transzgenerációs mintáimat, vagy ránéztem távolabbról és szeretnék, tudok változtatni rajta? Mit tehetek önmagamért? Meg kell-e bocsátanom szüleimnek? Létezik ideális társ? Hogyan szeressem jól a gyerekem? Hogyan írjuk újra a családi kapcsolatainkat, kötődésünket? Hogyan vagyunk mi a saját családunkban? Ki állítja fel az elvárásokat, feladatokat és kinek kell ennek megfelelni? Egyáltalán meg kell felelni?
L. Stipkovits Erika, a HVG könyvek gondozásában megjelent új könyve a “MI, EGYÜTT – a családi kapcsolataink pszichológiája” című alapján ad gyakorlati kérdésekre tartalmas válaszokat szülőknek, nagyszülőknek, tanároknak, kamaszoknak a kapcsolati (a pár-, a szülő-gyerek-, a testvér-, a generációk közötti) konfliktusok megoldásához, a családi harmónia eléréséhez. A szerző már számtalan nagy sikerű könyvet írt, melyek a szülők, nagyszülők feladatától kezdve a örökölt és tanult családi mintákig, a párkapcsolatoktól a testvérkapcsolatokig, a kamaszkor kérdéseitől a korai kötődésig sok mindent górcső alá vesznek.
A könyveiről itt olvashattok részletesebben.
Akik szeretnének még feliratkozhatnak a Felelős Szülők Iskolája ADVENTI LÉLEKSIMOGATÓ KALENDÁRIUM ajándék videóira és önismereti, önbizalomépítő és érzelmi intelligencia fejlesztő feladataira, mely ingyenesen érkezik a mailboxukba az Advent során minden héten. Akik csak most iratkoztak fel, Ők is megkapják az összes videós és feladatos ajándékot is.