Te mit teszel a családi asztalra? – Mire figyelj, hogy elkerüld a túlsúlyt?
Mindenki a legjobbat akarja a gyerekének, de amikor a hétköznapok dübörögnek körülöttünk és telnek az évek, a kezdeti gondos odafigyelést fölülírja a napi rutin. Jönnek a futtában bekapott szendvicsek, a rendszertelen étkezések, a sok nassolnivaló. Ha mégis nekiállunk megreformálni a család konyháját elég sok nehézségbe ütközünk. Honnan szerezzünk hiteles információkat? Merre keressük az egészségesebb ételeket? Lesz hozzá elég kitartásunk? Melyek a legfontosabb irányelvek és mi az, amit érdemes szem előtt tartani és meg is valósítható?
Sárga Diána a Nestlé dietetikusa szerint a legfontosabb kérdés, hogy mit visznek be a gyerekek a táplálékukkal a szervezetükbe és emellett mennyit mozognak. Reprezentatív kutatás* bizonyítja, hogy amint azt sejteni lehet a hétköznapok gyakorlatából is, a 4 és 10 év közötti magyar gyerekek kevesebb zöldséget, gyümölcsöt, tejterméket és teljesértékű gabonát fogyasztanak az ajánlottnál, ugyanakkor a szükségesnél több zsírt és sót tartalmaz az étrendjük. Azt látják a szakemberek, hogy ahogy nő az energiabevitel, és ezzel együtt a súly, csökken a mozgásra fordított idő. Pedig a gyerekek egészségéhez mindkettő ugyanolyan fontos, ezek kéz a kézben járnak. Persze kérdés, hogy szülőként képesek vagyunk-e reálisan látni a számunkra legfontosabbak súlyproblémáit és észrevesszük-e, ha túlsúlyos a saját gyerekünk.
Hérák Anita a Nestlé Baby&me védőnője úgy látja, tudunk szülőként kritikusak lenni. A tudatos szülő már felismeri a testtömeg többletet. De azt is tudnunk kell, hogy a kisebbek esetében telődési és nyúlási szakaszok követik egymást, ráadásul csecsemőkorban ez a kettő nagyon gyorsan követi egymást. Kamaszkorban aztán hormonális változások is befolyásolják a test változásait.
De hogy lehet naponta megfelelő ételt tenni a család asztalára? Milyen szempontok alapján válogassunk alapanyagokat, miből legyen több, miből kevesebb a gyerekek étrendjében?
A szakember szerint miközben démonizáljuk a szénhidrátot és kevesebbet adunk a gyerekeinknek -, addig a zsír és koleszterin bevitelt eltúlozzuk. A szénhidrátoktól sem kell félni, hiszen nagyon fontos energiaforrásai a szervezetünknek csak nem mindegy, mit és mikor eszünk. Adjunk teljes értékű gabonákat, ebből készült pékárut, tésztaféléket, így fedezzük a szénhidrátszükségletet. A Nestlé kutatás eredményéből kiderült, hogy a felmérésben résztvevő gyerekek csupán 43%-a fogyasztott teljesértékű gabonát. Harmaduknál a rostbevitel az ajánlás 70%-át sem éri el, pedig ez segíti az emésztést, általuk lassabban szívódnak fel a tápanyagok, így segít az egyenletes vércukor biztosításában, tehát ott kell lenniük a tányéron.
Ami a tejtermékeket illeti, naponta fél liter tejre lenne szükség, vagy ennek megfelelő tejtermék elfogyasztására, ehhez képest a kutatás szerint a 4-10 év közötti gyerekek naponta átlagosan 290 grammnyit fogyasztanak belőle. Így azonban a kálcium bevitelük is alacsony, amely viszont a csontfejlődéshez lenne elengedhetetlen.
A zsírok is fontos tápanyagok, viszont könnyen többletenergiát tudunk bevinni velük, így ezzel bánjunk óvatosan,. Részesítsük előnyben a növényi zsiradékokat. Válasszunk zsírszegény húsokokat, és zsírszegény élelmiszereket.
Be kell látnunk, hogy a gyerekek táplálkozásában jelentkező gondok a szülőknél is megjelennek, így először nézzük át a saját szokásainkat is.
A konyha a lelke a családnak. Az asztalt körbe ülni vacsoránál, vasárnapi ebédnél nyugalmat és biztonságérzetet nyújt. Ott mindenki elmesélheti a vele történteket, jól kibeszélheti magát a család apraja nagyja. Arról nem beszélve, hogy ha ez egy jó élmény, akkor ki tud alakulni a minőségi étkezés igénye is és be lehet vezetni újdonságokat is.
Jó hír, hogy a szülőknél látott jó példa ragadós. A gyerekek fogékonyak az újdonságokra, így ha beiktatunk egy közös vásárlást, piacozást, főzést, akkor szívesebben megkóstolnak egy új ízt, új ételt. Ráadásul ebben legalább annyi matematika, kémia is becsempészhető, mint gasztronómia. Főzöcskézzünk együtt, de ne mi számoljuk ki a szükséges mennyiségeket. Hagyjuk meg a fiataloknak ezt a feladatot. Pucoljanak, aprítsanak, gyúrjanak, lássák azt, hogy miként kerül az asztalra az az étel, hogyan készül. Gyerekeink nagy része ma már ezekből az élményekből kimarad, mert mindent készen, dobozolva kap tőlünk.
Hérák Anita arra is felhívja a figyelmet, hogy ne adjuk fel a próbálkozást egy új alapanyag, íz kapcsán, mert a szakemberek tapasztalata azt mutatja, hogy akár 8 alkalommal is meg kell kínálni őket egy új étellel, hogy az új ízt elfogadják. Legyünk kitartók és ne adjuk fel, próbáljuk meg más módon elkészíteni az ételt, mint ahogy a zöldfűszerekkel is változatossá tehetjük azokat.
És hogy hányszor kellene étkezniük a gyerekeknek, hogy az egészséges legyen?
Egyértelmű, hogy a javaslat alapján többször kevesebbet tanácsos enni. A védőnő szerint még a kicsiknél is belefér az, hogy 10 percet várnia kell a megfelelő ételre, nem kell rögtön nassolnivalót adni a gyereknek. Meg kell tanulnunk azt a szülői kompetenciát, hogy a szülő irányít a táplálkozással kapcsolatban is. Ő döntse el mikor és mit eszik a gyerek, de semmiképp ne jutalmazzon az étellel. Napi 5 alkalommal adjunk tápláló ételt a tányérukra. Ha viszont baj van, és úgy gondoljuk gyermekünk túlsúlyos, forduljunk szakemberhez, aki el tudja dönteni, hogy mennyire nagy a gond. De még véletlenül se hasonlítgassuk máshoz a csemetéinket, csak saját magukhoz. A testsúlyt számos tényező befolyásolja, mint például a genetika, környezeti tényezők vagy az életmódunk. A jó hír, hogy ez utóbbi az a terület, amelyet nagyon könnyen megváltoztathatunk közösen és még jó kaland is lehet, vagy közös hobbi.
Ha elbizonytalanodunk, válasszunk hiteles forrást, hogy tájékozódjunk. A Nestlé Így teljes az élet oldalán is számtalan információt, recepteket, mozgással kapcsolatos tippeket talál bárki az életmódváltáshoz. A változásnak egy titka van, hogy kezdjük el. Együtt, közösen, mint ahogy a táplálkozás és a mozgás sem választható el egymástól, ha a cél az egészségünk. Mutassunk példát a gyerekeinknek, tanítsuk meg őket a tudatos táplálkozásra!
A Felelős Szülők Iskolája által készített, Az elhízás okai, megelőzése gyermekkorban című videós beszélgetést a Nestlé szakértőivel ITT TUDJÁTOK MEGTEKINTENI:
*Nestlé Táplálékbeviteli kutatás (2021)
Kép és infografika forrása: nestle.hu