Hogyan támogasd a (leg)fiatalabb gyerekedet?
„Mindig te nyersz, mert 8 éves vagy! De majd egyszer 9 leszek, akkor idősebb leszek nálad és én fogok nyerni!” – mondja az ötéves. Fiatalabb tesónak lenni, nem tűnik valami tisztességes dolognak. Nem számít hány éves is, mindent mindig a nagytesó ér el hamarabb. És a kistestvér szemszögéből a nagytestvér tökéletes. Mindent tud, hogy hogy kell csinálni, amire a kistestvér csak vágyakozik.
A fiatalabb testvérek gyakran bálványozzák és utánozzák a nagyobb testvéreiket. De fiatalabbnak lenni, gyakran azt jelenti, hogy nem tudják felvenni a versenyt.
Hogyan támogathatod a legkisebbedet, amikor frusztrálva érzi magát? És hogyan segíthetsz azon a gyermeken, aki imádja a nagytesóját, de gyakran félre van állítva?
1.Taníts meg néhány pozitív utat a kisebbik gyermekednek, hogyan kérheti a nagytesója figyelmét. „Mondd el a nővérednek, hogy mennyire hiányzott neked, amíg iskolában volt, ahelyett, hogy rajta lógnál.” Mondd neki: „Hiányoztál…. játszol velem ma délután?”
2. Készítsd fel a kisebbet, hogyan tudja magát magabiztosan kifejezni. „Mondd el neki, hogy mit szeretnél! Értem, amit szeretnél. Most a bátyádnak kell megértenie téged. Szeretnéd, hogy veled menjek, amíg elmondod neki?”
3. Érezz együtt vele! Nem változtathatod meg azt a tényt, hogy a nagytesó magasabbra tud ugrani, de érezz a kisebb-bel együtt, hogy ez mennyire elkeserítő és milyen frusztráló lehet számára. Néha már ez is elég.
4. Ösztönözd, hogy hozza ki magából a legtöbbet! Amikor a kisebb úgy érzi, soha nem éri utol a nagytesóját, ösztönözd, hogy hozza ki a legjobbat magából, anélkül, hogy összemérné a teljesítményüket. „Nem vagyok olyan jó a fociban, mint Tomi.” „Te, te vagy! Nem kell olyannak lenned, mint Tomi. Ha szereted a focit és sokat gyakorolsz, ki tudod magadból hozni a legjobbat. És csak ez számít!”
5. Kérd meg az idősebb testvért, hogy tanítson meg bizonyos dolgokat a kisebbnek. A fiatalabb tesó valószínűleg nem olyan ügyes bizonyos dolgokban, mint az idősebb, de ha megkéred az idősebbet, hogy tanítgassa, biztosan elveszi az élét a különbségnek. Meg fogja tapasztalni a lehetőségét annak, hogy egyszer sikerül elérnie a vágyott célt.
6. Amikor a gyerekek irigykednek, hogy a nagytestvérüknek milyen privilégiumaik vannak, hívd fel a figyelmüket az ő szükségleteikre. „Az nem fair, hogy a nővérem elrepülhet a nagypapához, nekem meg itthon kell maradnom!” Vedd tudomásul a gyereked vágyát, miszerint egy izgalmas, felnőttes kalandot szeretne átélni ő is, és képzeljétek el együtt, hogy is működne ez. „Te is meg szeretnéd látogatni a nagypapát? Izgalmasnak tűnik egyedül repülni, ugye? Ha egy kicsit nagyobb leszel, mindenképpen meglátogathatod te is.” Ne felejtsd el, lehetséges, hogy ő úgy gondolja, azért kap az idősebb testvér kiváltságokat, mert jobban szeretitek. Találd meg a módját, hogy megadd neki azt a szeretet, amire vágyódik és elégítsed ki a korának megfelelő szükségleteit. „Értem, hogy kalandra vágysz és talán nagyobb függetlenségre. Találjunk ki néhány különleges programot, amit közösen kipróbálunk, csak te, meg én.”
7. Mesélj a ti családotokban megtörtént esetekről, amik összefüggtek a testvérek közötti vetélkedéssel. „Amikor kisgyerek voltam, a te Pista nagybátyád volt az én öcsikém. Én voltam az idősebb, úgyhogy mindig én győztem, amikor verekedtünk. De pár év alatt magasabb lett nálam, és onnantól kezdve mindig ő nyert. Ahogy telnek az évek, utoléred növésben a bátyádat, sőt még az is lehet, hogy te leszel a nagyobb.”
http://www.ahaparenting.com/Default.aspx?PageID=7652654&A=SearchResult&SearchID=10323237&ObjectID=7652654&ObjectType=1
A cikk és a kép forrása a Szülő 2.0 oldala, kattints IDE.