Négy tipp kamaszokhoz szülőknek
Kamaszkorban minden megváltozik. Hozzá kell szokni egy vadidegen testhez és újfajta vágyak ébrednek. Az önképet is újra kell rajzolni. Mindez önbizalom-ingadozással, a szociális preferenciák megváltozásával jár, miközben a fiatalok másként néznek a világra és a szüleikre. De mit tegyenek a szülők? Íme a legfontosabbak.
Abban próbálja meg a TanTrend cikke segíteni a szülőket, hogy a gyermekük életében zajló változást lehetőségként fogják fel, és ebben a helyzetben a szeretetkapcsolatunk, a kommunikációnk, a konfliktuskezelési készségeink fejlődhetnek, hiszen a szülő is, a gyermek is ebben az új helyzetben más, eddig nem ismert szemszögből látja a másikat.
1. Fedezzük fel a kamaszunk érdeklődési körét
Nagyon fontos, hogy ne szakadjunk el gyermekünk világától. Tudjunk beszélni vele azokról a vloggerekről, akiket követ, ismerjük a közösségi oldalakat, ahol ő aktív, olvassuk azokat a könyveket, amikben ő az élvezetét leli. Fontos, hogy ismerjük, milyen tevékenységek kötik le a figyelmét, és tudjunk arról, mi számára az értékes. Ezzel nemcsak őt ismerjük meg jobban, hanem kamaszunk baráti körét is, hiszen ebben az életszakaszban különösen jellemző, hogy a szociális kör erősen befolyásolja az egyéni érdeklődést. Érdemes tehát felfedeznünk, mi köti le gyermekünk szabad idejét, sőt még inkább tanácsos lehet megtalálni a közös pontokat a kamaszunk értékrendje és a sajátunk között.
2. Hagyjuk aludni hosszabban hétvégén
Kutatások igazolják, hogy a kamaszok biológiai órája máshogy ketyeg, mint a dolgozó felnőtt korosztályé. A kutatók szerint 9 óra és 15 perc az optimális alvásidő ebben az életszakaszban, de minimum nyolc és fél órát kellene egy kamasznak aludnia. Ráadásul a pubertáskorban a biológiai ritmus is eltolódik. Ennek bizonyítéka, hogy a kamaszok melatonin (az alvást szabályzó hormon) szintje este két órával később kezd emelkedni, mint a többi korosztálynál. A serdülők joggal tekinthetnek magukra éjszakai baglyokként. Ideális lenne az iskolakezdést is a kamaszok testéhez igazítani, hiszen a pubertáskorú gyerek csak éjjeli 11-12 körül álmosodik el, és gyakran már reggel fél hétkor ki kell pattannia az ágyból. Többnyire krónikus alváshiányban szenvednek a kamaszgyerekek, ezért azt tanácsoljuk, legalább hétvégenként, illetve a szünidőben hagyjuk a kamaszokat addig aludni, amíg maguktól nem ébrednek fel.
A cikk folytatása további tanácsokkal (legyünk kongruensek, hagyjuk őket egyensúlyt és rendet teremteni) a TanTrend oldalán olvasható.