Miért olyan fontos a gyerekek számára a délutáni csendes pihenő?
Sokszor hallani anyukákat arra panaszkodni, hogy a 2-3 éves gyerekük már nem alszik délutánonként. Miért olyan fontos a gyerekeknek csendes pihenő?
Ez egy igen komoly probléma, hiszen a gyerekek idegrendszere rohamléptekben fejlődik az első öt évben és létfontosságú lenne számukra a napközbeni pihenés. A tanulási folyamat szempontjából is fontos az alvás, ugyanis segíti az emlékek beépülését. Az a gyerek, aki nem pihen, délutánra nyűgös és hisztis lesz. Sőt, sok gyerek zaklatottabban alszik éjjel, ha túl sok inger éri a nap folyamán – írta a Lányomnak az életről oldal.
Egyes feltételezések szerint a viselkedésproblémás és figyelemzavaros gyerek számának növekedése is a kialvatlanság számlájára írható.
Az óvónők szerint is fontos
Fanni 6,5 éves és egy-egy napot kivéve alszik ebéd után. Egyelőre nem is akarom leszoktatni róla, mivel látom, milyen fontos számára a délutáni pihenő. Egész nap maximális fokozaton ég, egyfolytában beszél, kérdez és folyamatosan mozgásban van. A szervezete igényli a két órás kikapcsolódást minden délután.
Nemrég egy óvónővel beszélgettem a délutáni alvás fontosságáról. Ő is megerősítette, hogy a csendes pihenő elengedhetetlen a gyerekek számára. Azt mesélte, hogy a gyerekei iskolás korukig minden délután ledőltek. Ha nem is aludtak, de egy órácskát pihentek és lecsöndesedtek.
A fejlődésben lévő szervezetnek szükséges a pihenés
Emlékszem, hogy általános iskolás koromban első osztályban ebéd után volt egy 20 perces csendes pihenő. Ez alatt le kellett borulnunk a padra. Sőt, a nagymamám azt mesélte, hogy amikor kezdő tanár volt, még ágyakat is felállítottak a kisiskolásoknak, hogy kényelmesen tudjanak pihenni ebéd után. Akkor még tudták és tiszteletben tartották, hogy egy fejlődésben lévő gyerek szervezetének szüksége van a töltődésre. A mai iskolarendszer erre sajnos nincs tekintettel.
Pedig a hatékony tanulás egyik legfontosabb hozzávalója a kipihent, derűs gyerek.
Igaz ez a kisgyermekkorra és az iskoláskorra is. Fanni többek között azért rendelkezik hatalmas tudással, mert az agya minden délután kikapcsol pár órára. Ezalatt beépül a már megszerzett tudás, illetve pihenten fogadja az új információkat a nap második felében.
Az első öt év az idegrendszer fejlődésének legdinamikusabb időszaka, de egyben ez a legsérülékenyebb korszak is. Érdemes ezt az érzékeny időszakot megtámogatni azzal, hogy a mindennapos csendes pihenőt beiktatjuk a gyerekünk napirendjébe.