Így védheted meg a kisbabádat a bölcsőhaláltól
Bár a váratlan csecsemőhalál oka a mai napig nem ismert, ha odafigyelünk néhány dologra az altatás kapcsán, jelentősen csökkenthetjük a valószínűségét. A közös ágyban való alvásról például nem kell lemondanunk.
A bölcsőhalál minden kismama legrosszabb rémálma, személy szerint alig vártam, hogy a gyerekeim elmúljanak egyévesek. Légzésfigyelőt nem használtunk, helyette egy légtérben aludtunk, néha együtt, néha külön, és bíztam benne, hogy ha baj van, akkor felébredek – írta az alvás, altatás, bölcsőhalál témakörrel foglalkozó cikkében a Dívány szerzője.
A bölcsőhalál (Sudden Infant Death Syndrome, SIDS) okairól a mai napig szinte semmit nem tudunk, ám arról már egyre többet, hogy melyek azok a tényezők, amelyek csökkentik a kialakulásának a veszélyét. Ezeket foglalta össze a brit UNICEF, a brit Közegészségügyi Intézet, a Durhami Egyetem és a The Lullaby Trust két nemrég megjelent kiadványban, melyek közül az egyik a szülőknek, a másik pedig a szakembereknek készült.
Hogyan altassuk a kisbabát?
Először az 1980-as években figyeltek fel arra, hogy Hongkongban sokkal kisebb a bölcsőhalál előfordulása, itt ugyanis a kínai hagyományoknak megfelelően arccal felfelé altatták a babákat. Ezt követően számos országban indult kampány a háton altatás mellett, és Nagy-Britanniában azóta 79 százalékkal csökkent a váratlan csecsemőhalál, írja a The Lullaby Trust. Ezek alapján tehát a szakemberek szerint a legfontosabb, hogy amíg a kisbaba magától meg nem tud fordulni, addig kizárólag háton aludjon. Ugyanakkor
a hason fekvés az izomzat erősödése és a mozgásfejlődés szempontjából nagyon fontos, ezért amikor a kisbaba ébren van, akkor tegyük minél többet hasra.
Szintén nagyon lényeges, hogy a kisbaba alvóhelye ne legyen tele mindenféle párnákkal, játékokkal és kiegészítőkkel, például mellőzzük a babafészek és a rácsvédő használatát is. A matrac legyen kemény és sima. Az ágy elhelyezése szempontjából pedig a legjobb, ha a baba legalább az első 6 hónapban egy légtérben alszik a szülőkkel.
Együtt aludni bizonyos szabályok betartása mellett biztonságos lehet, de a fotelban aludni például tilos! Ezekről is szól a Dívány cikkének folytatása.