Mondatok, amiket ne mulassz el elmondani a bizonyítványosztáskor!
Valósággal szomjazik rájuk a gyerek – mindegyiknek szüksége van ezekre, függetlenül az eredményétől.
Szülőként magad is emlékezhetsz, milyen volt, amikor év végén kézhez kaptad a bizonyítványod. Örömmel, de akár szorongással is eltölthettek a beleírt jegyek, de mindenképpen fontos lehetett számodra a szülői reakció.
A szülő az, akinek a gyerek elsősorban meg szeretne felelni, és ő az, akitől a biztató szavakat mindenkor várja. Így van ez bizonyítványosztáskor is, ezért fontos, hogy bizonyos mondatok elhangozzanak a gyerek felé – írta a Femina.
A szavak ereje
Ilyenkor, függetlenül attól, hogy jól, közepesen vagy rosszul sikerült a tanév, minden gyereknek szüksége van pozitív szavakra. A kitűnő bizonyítványért sem csak vállveregetés jár, ha a gyerek csak a szokásosat hozta is, és pláne nem elégedetlenség, ha mondjuk egyetlen szál négyes mégis becsúszott. Ha a bizonyítvány nagyon szép, mégsem jár érte kellő dicséret, a gyerek azt érezheti, akármit tesz le az asztalra, soha nem elég jó a szüleinek.
Ha a bizonyítvány nem makulátlan, a szülő pozitív szavai segítenek az évet mégis jó szájízzel zárni. Nem kell, hogy örüljön a rosszabb bizonyítványnak, de azt senki sem szeretné, ha szorongásba futna ki a bizonyítványosztás. Fontos a gyereket valamelyest kibékíteni a helyzettel és önmagával, feloldani benne esetleges feszültségeket. A szülő reményt adhat a jobb folytatásra, és nem szabad elfelejtenie, hogy egy rosszabb bizonyítványt a gyerek általános rossz minősítésnek is vehet. Muszáj elbeszélgetni róla, hogy az emberi értékeket nem tükrözik a jegyek. És azt sem árt elfelejteni, hogy a gyerek mellett a szülőnek is oda kell figyelnie a tanulmányokra.
Amit minden gyerek hallani vágyik
Büszke vagyok rád
Akármilyen is az éves tanulmányi eredmény, minden gyerek vágyik arra, hogy a szülő elmondja neki, mennyire büszke rá. A nagyon szép bizonyítványt kapott gyereknek sem csak egy jól van, kisfiam/kislányom, így tovább kell.
Persze, adódik, hogy megdicséri a szülő a csodaszép jegyek miatt, de érdemes részletezni a dolgot pár mondat erejéig, például: Büszke vagyok a szép jegyeidre, a kitartásodra, hogy mindig szorgalmas voltál az évben. Tudom, milyen sok volt a történelemévszám, mégis szépen megtanultad, és idén a matek sem volt piskóta, de szépen vetted a nehézségeket. Ügyes vagy!
Azt, hogy büszke vagyok rád, egy közepes vagy rosszabb bizonyítványt kapó gyereknek is szomjazza a füle bizonyítványosztáskor. Ha a bizonyítvány vegyes lett, a szülő ne vonjon átlagot, inkább kiemelheti azokat a jegyeket, amik jól sikerültek, hiszen azokban ragyogó teljesítmény tükröződik, amiért dicséret jár. A szülő büszkeségét fejezheti ki, amiért a gyerek a számára mumus tárgyakban is megtett minden tőle telhetőt, illetve kiemelheti például a sportteljesítményt, a rajzkészséget – bármit, ami viszont nagyon jól ment a tanév során. Muszáj, hogy a gyerek érezze, jó valamiben.
A cikk folytatása (ha a gyerek megbukott; ha egy kicsit lusta volt; mi az a mondat, amit minden gyereknek hallania kell) a Femina oldalán olvasható.