Segítség! Mit dugott az orrába a gyerek?
Nem is gondolnánk, milyen leleményes tud lenni sok kisgyerek, amikor a legkülönfélébb tárgyakat próbál bedugni az orrába vagy a fülébe. Szerencsés esetben a szülő ezt hamar észleli és a gyermek időben kap szakellátást. Van azonban, amikor már csak a gyulladásos tünetek hívják fel a figyelmet az idegen tárgy jelenlétére.
Dr. Rácz Judit, a Kiskunhalasi Semmelweis Kórház fül-orr-gégészeti osztályának sokat látott vezető főorvosa azt mondja, a gyermek számára gyakorlatilag bármi alkalmas lehet arra, hogy bedugja az orrába vagy a fülébe, esetleg egy időben mindkettőbe – idézi a doktornőt baon.hu.
Dr. Rácz Judit azt tanácsolja, egy nagyobb tárgyat, amit a szülő tisztán lát és biztonsággal megragadható, ki lehet venni. Minden más helyzetben a szülő tartózkodjon attól, hogy maga távolítsa el az idegen testet.
– Az otthoni gyógyító ténykedésekkel nagyon sokat lehet ártani. Például, ha a fülből kerek vagy gömb alakú tárgyakat csipesszel próbál meg kivenni az ember, az könnyedén hátrébb csúszhat és beszorulhat, ami a szakorvosok munkáját is megnehezíti. Ilyenkor általában speciális horoggal tudjuk eltávolítani, mögé nyúlunk és kivesszük – részletezte.
Az orrba rejtett tárgyak esetében óvatlan mozdulatokkal könnyen életveszélyes állapot alakulhat ki. Ebben az esetben még nagyobb bajt eredményezhet a csipesz otthoni használata, ugyanis könnyen kipattanhat a szárai közül az idegen test, ami az orrgaraton keresztül bejuthat a gégébe és az alsó légutakba, ahol fulladást okozhat.
Gyakran azonban hetekig, akár hónapokig nem derül ki, hogy a gyermek elhelyezett valamit az orrában vagy a fülében. A féloldali, krónikus, akár véres vagy gennyes orrfolyás elfekvő idegen test jelenlétére utalhat, a fül esetében a hallójárati gyulladás miatt jelentkező fájdalom hívhatja fel a figyelmet erre.
További fontos tudnivalók a témában: a baon.hu cikkében!
Kiemelt fotó: Dr. Rácz Judit/Fotó: Pozsgai Ákos:Petofi Népe/baol.hu