Másképp szeretnek – az Autizmus Világnapjának margójára
Sokszor nem néznek a szemünkbe, sokszor nem is beszélnek, de mégis csodálatosan tudják kifejezni az érzéseiket, Ők máshogy szeretnek. Idő és odafigyelés kell hozzá, hogy megértsük Őket. Épp itt az alkalom rá, az Autizmus Világnapja alkalmából egy új könyv, videoklip jelent meg Z. Kiss Adrienn és Z. Kiss Zalán jóvoltából. Pedagógusok mindketten, de itt és most elsősorban autista gyermeküket nevelő Édesanya és Édesanya, akik kitárják családjuk ajtaját, hogy bepillanthassunk ebbe a “más” életbe. Ők máshogy szeretnek.
Gyermekdal készült az Autizmus Világnapjára a Különleges testvérek – Szuperhősök vagyunk címmel
Z. Kiss Zalán így fogalmaz: “Feleségem 2020-ban a világnapra egy olyan könyvet írt, amiben a gyerekeket szólította meg. Nekik szeretett volna mesélni az autizmus világáról. Nagyon fontosnak tartom, hogy minél korábban megkezdődjön a szemléletformálás, mert hiszem, hogy így érhető el igazi változás. Nem volt kérdés tehát, hogy támogatom ebben, és a magam módján csatlakozom hozzá. Életemben először készítettem gyerekdalt – Különleges testvérek címmel-, hogy zenével is az ügy mellé állhassak. Papp Róbert a dal szövegének a megírásában, és Szélig Éva a Csodavár Budapest gyógypedagógusa énekkel segítette a munkámat. Ezáltal teljes lett a kör, hiszen a könyv a Csodavár Budapestet támogatja, és így a dal is szorosan összefonódik az intézménnyel. Nagy öröm volt megszólítani a gyerekeket, remélem szeretni fogják a dalt és a hozzá készült videót is.
Mesélj a családotokról! Hogyan telnek a hétköznapjaitok?
Kiss Adrienn vagyok, pedagógus, édesanya. Két kisfiam közül a nagyobbik –Csongor- nem beszélő autista, kisebbik Beni átlagos fejlődésű. A mi családunkban természetes, hogy beszélgetünk Benivel arról, hogy a testvére miben más mint Ő. Az értelmi szintjének megfelelően mindig minden kérdésre válaszoltunk. Aztán, amikor ovis lett, egyik nap úgy jött haza, hogy azt kérdezte: okosabb-e a testvérénél. Azt hiszem az volt az a pillanat, amikor rájött, hogy nem mindenkinek van olyan tesója, mint neki. Ha jönnek hozzánk vendégségbe gyerekek, szintén kérdéseket tesznek fel Csongorról, az autizmusról. Ez így helyes, kérdezzenek és én válaszolok szívesen. Öröm látni, hogy amikor megkapják a választ, akkor a lehető legtermészetesebben kezelik azt. Ezért írtam meg a mesét, hogy senkinek ne legyen nehéz elképzelni milyenek a hétköznapjai az ilyen különleges testvérpároknak.
Különleges testvérek – Mindketten szuperhősök vagyunk
2019-ben A szeretethez nem kellenek szavak című könyvemmel a felnőttekhez szerettem volna szólni, 2020-ban pedig az ovisokhoz. Hiszem, hogy fontos, hiszen ezek a gyerekek egyszerre lesznek felnőttek, egy társadalom tagjai, elengedhetetlen, hogy minél korábban empátiára neveljük őket. Amikor megírtam ezt a mesét, arra gondoltam, hogy szeretném úgy bemutatni a hétköznapokat egy autista kisfiú testvérének a szemszögéből, ahogy vannak, nem rózsaszín szemüvegen keresztül. Hiszek abban, hogy csak így van értelme. Minden testvérpár megérdemelne egy saját mesét, ezért kerültek a végére kitölthető, kiszínezhető, rajzolós oldalak. Hogy mindenki meg tudja benne a saját emlékeit őrizni, és a szülők, rokonok is tudjanak beleírni, fotót beragasztani.
A könyv közel hozza az autizmust mindannyiunkhoz.
A könyv illusztrációját Takács Viktória (facebook: hello indigo, instagram: helloindigo_illustration) készítette, aki elsőre megérezte, hogyan lehet ennek a két különleges kisfiúnak a kapcsolatát képekben ábrázolni. Mivel a mesekönyvben láthatók vizuális segédeszközök, amiket az autista gyerekek és felnőttek használnak, Solt Anna gyógypedagógus lektorként segítette a közös munkát.
Kihívás vagy nehézség az autizmus?
A könyvhöz ajánlót Deliága Éva gyermekpszichológus írt, amire nagyon büszke vagyok:
„Az autizmussal élő gyermek különleges színt, új kihívásokat hoz egy család életébe. Ezúttal a reflektorfény az érintett családokban nevelkedő testvérgyerekek helyzetére, a testvérek közt kibontakozó életre szóló véd-és dacszövetségre irányul. Különleges fókuszú könyvet tart a kezében az olvasó, mely -bár egy kisgyerek szemszögéből kalauzul végig minket a család mindennapjain- mégis rengeteget mutat meg és ad az elfogadásból, amire a felnőttek világában is oly nagy szükség van! Ajánlom szeretettel minden különleges szuperhőst nevelő szülőnek, pedagógusnak és minden kisgyereknek!”
A könyv nem öncélú, a megvásárlásával egy élményprogramhoz járulnak hozzá a vásárlók, amit a Csodavár Budapest szervez majd autista gyerekeknek és testvéreiknek.
Kapcsolódó cikkeink: