ÉrzelMesék sorozat – Ünneplőbe öltöztetett napok ‒ készülődés az adventre mesékkel, meséléssel
E hét vasárnap a legtöbb család ebédlőasztalának legfőbb dísze az adventi koszorú lesz. Felvillan az első gyertyafény, jelezve, hogy hamarosan elérkezik az év legjobban várt estéje.
A karácsonyt megelőző négy hétben valahogy egy kicsit máshogyan vagyunk a világban. Ebben az időszakban több az egymás felé fordulás, a beszélgetés, az ölelgetés, az adakozás, a megnyugvás. Egyszerre mindennek mézeskalács és fahéj illata lesz. A várakozás időszaka ez. Minden nappal közelebb jutunk az eljövetel csodájához.
Huszonnégy napon keresztül élhetjük meg az ünnepre való felkészülés varázslatát, melynek egyik – a gyerekek által igencsak kedvelt formája – az adventi naptár. A várakozás látható és követhető formájának megszületését is egy gyermeknek köszönhetjük. Az 1900-as évek Németországában élt egy Gerthard nevű kisfiú, aki folyton-folyvást kérdezgette szüleit, mikor érkezik el már a nagy nap, mennyit kell még aludnia addig. A történet szerint édesanyja ekkor készítette el az első adventi naptárat, melyen – hasonlóan a napjainkban is ismerthez – huszonnégy kicsi ablak jelezte a napokat. Ahogy fogytak az ablakok elé tűzött édességek, úgy közeledett a várva várt nap.
Egyre többen készítenek sajátkezűleg naptárakat gyermekeiknek, és a kis ablakokba, zsebekbe, dobozokba, zsákokba apró meglepetéseket rejtenek el. A titkos rejtekhelyekbe kerülhetnek mesék is, többféleképpen:
- Gyűjthetünk konkrét meséket. Egyrészt úgy, hogy az adott mesét letöltjük, kinyomtatjuk és (színes) borítékba helyezve, azokat megszámozva tesszük a helyükre. Tavaly a saját gyermekeimnek ilyet készítettem. Az adventi naptárban egy kis meglepetés mellett, valamelyikük neve is benne volt, aki aznap megkereshette a számozott, színes, mesét rejtő borítékot és fel is olvashatta a benne lévő mesét a többieknek.
- A konkrétan kikeresett mese „jelzésértékűen” is megjelenhet, mégpedig úgy, hogy az adott mesekönyvben elhelyezünk egy könyvjelzőt, erre rákerül egy szám, majd elrejtjük valahol a térben, ezt kell minden nap megkeresnie a gyerekeknek (pl. a klasszikus „Hideg, langyos, meleg, forró!” játékkal, melyben minél közelebb van a célhoz a gyerek, annál melegebb és minél távolabb, annál hidegebb van).
- A napi mese témája lehet egy-egy gyermekkori emlékünk is, pl. „Mese a kedvenc játékomról, nyaralásomról, színemről, ételemről, ruhámról, dalomról, tantárgyamról stb.” Kis cetlikre írjunk rá különböző témákat, melyeket összetekerve helyezzünk bele a naptárba.
- Készíthetünk mesekártyákat is, ebben az esetben 24 x 5 kis lapot vágjunk ki, írjunk rá különböző szavakat, ezeket le is rajzolhatjuk, ha van kedvünk (pl. esernyő, könyv, szemüveg, kalap, toll, párna, seprű, ecset stb.), minden kis tartóba tegyünk öt kártyát, ezek lesznek az aznapi közös mesénk szereplői. Készíthetünk egy-egy hatodik kártyát is a családtagok neveivel, így a napi kártyák egyike azt is elárulja, melyikünk lesz a mesélő aznap.
Bármelyik verziót is választjuk (lehet felváltva is a felsoroltakat), biztosak lehetünk benne, hogy e mesék ünneplőbe öltöztetik majd az advent napjait.
Adventi mesegyűjtemények:
Habarics Kitty (2021): Karácsonyváró ‒ Adventi versek és mesék. Katica Könyvműhely, Budapest.
Bajzáth Mária (2016): Adventi népmesék és legendák ‒ 24 ünnepváró történet a világ minden tájáról. Meseközpont Alapítvány, Budapest.
Boldizsár Ildikó (2020): Esti mesék a boldogságról. Móra Könyvkiadó, Budapest.
Brigitte Weninger (2021): 24 karácsonyi mese. Naphegy Kiadó, Budapest.
Letölthető mesék:
https://mek.oszk.hu/00200/00232/html/ (Benedek Elek gyűjteménye)
https://mek.oszk.hu/00500/00598/00598.htm (Arany László gyűjteménye)
http://users.atw.hu/gasztonlaci/mesek/Illyes_Mesek/INDEX.HTM
(Illyés Gyula gyűjteménye)
https://olvasnijo.hu/olvasni.php3?tipus=olv&lista=mese&gb=olv..mese
A kép forrása: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/fa-feny-hivatal-tel-195030/