LELKI INSPIRÁCIÓK NŐKNEK – Mit rejt a nők lelkének „hétpecsétes titka”?
A Mindennapok Női Szemmel Egyesület február 23-án 18 órakor előadással egybekötött beszélgetést szervez nem csak nőknek a Felelős Szülők Iskolája szakmai együttműködésével, téma a LELKI INSPIRÁCIÓK NŐKNEK – avagy mit tehetünk a lelki egészségünkért? A kérdés igen életszerű, hisz az elmúlt 1-2 év igencsak megtépázta lelki állapotunkat, számtalan szerepben kell helytállni a nőknek is, ami érzelmileg igencsak megterhelő. Sok minden zajlik a felszínen és háború a lelkekben, de vajon van-e ehhez olyan forrás, ami erőt ad, olyan módszer, amellyel megerősödhetünk? Miként lehetünk önazonosak, tehetjük le magunkról az elvárások hátizsákját? Ilyen és hasonló kérdésekre keresik a választ az előadáson, ahol Polus Enikő, mentálhigiénés szakértő világítja meg a kérdéseketa, a meghívott vendég: Süveges Gergő, újságíró, az Apakulcs alapítója, az esemény háziasszonya: Tibenszky Moni Lisa, újságíró, a Felelős Szülők Iskolája alapítója. Az előadás ingyenes, de regisztrációhoz kötött, ezért érdemes mielőbb jelentkezni ITT. Nézzük meg egy kicsit közelebbről a témát, mire számíthatnak a vendégek, akik a valós térben megrendezésre kerülő programon vehetnek részt. Polus Enikővel a téma kapcsán készített beszélgetésünk leirata olvasható alább.
Miért van ennyi elvárás bennünk, hogy megfeleljünk a női szerepeinknek?
Polus Enikő: A nő teste és lelke egy igazi “hétpecsétes titok”, amelyet ezen az előadáson felfedünk nemcsak pszichés oldalról. Hiszen amennyire dühösek tudunk lenni mi nők önmagunkra az érzelmi hullámzások kellős közepén, azt is fontos tudnunk, hogy neuro-pszicho előnyei- és okai is vannak ennek a fontos lelki jelenségnek. Ilyenkor mi “hal el” bennünk, és mi születik meg a lányban, a nőben, az asszonyban?
A jóléti társadalmakban még mindig kullog a gondolkodásokban az a hiedelem, hogy a nő egy használati tárgy. Szinte le lehet venni a polcról, meg lehet tőle szabadulni, ha elavul, használni lehet a szolgáltatásait vagy kihasználni a melegséget adni képes gondoskodását. Aki ezt nem hiszi, lehet, hogy egy aktuális tagadásban éli az életét vagy az ő környezete épp máshogy gondolkodik. Ennek ellenére tudnék mindenki életében találni olyan érzelmi pontot, amikor vele is ez történik. Hiszen sokszor önmagunkra is így gondolunk! Bármilyen ijesztő is ez, fontos erről is tudni, hogy a hétpecsétes lepleket lerántsuk.
Hogy hogyan válhat a nő minőségben éretté, önbecsülésében teljessé, hogy megszülessen minél előbb az a női minőség benne, ami valódi érték számára is és a külvilágnak is? Hogy ki mit tart minőségnek a női létben, vagy hol érzi magát ezen az úton? Érdekes rövid történetekkel segítem majd a hallgatóságot érteni és érzékelni. Ha a női minőségről nem beszélünk, akkor képtelenek lehetünk kilépni olyan női mintázatokból, amelynek súlyos következményei voltak, vannak és lesznek a nők életében. Erről sokat meséltek már a női felmenőink kissé árnyaltan, burkoltan. Sajnos ennek a hiánya a családi életre, az anyaságra ráhúz egy olyan mentális szerepkört, amely a mindennapokat nagyon megnehezítheti a családi életben.
Miért kell mindenkinek bombanőnek vagy ősanyának lenni? Megfelelési kényszerben, külső elvárások hálójában vagyunk?
P.E.: A ma nője a jóléti társadalmakban sokszor úgy van megjelenítve, hogy egy szexbombának kéne lennie, vagy otthon ülő anyukának. Oly mértékben ki van sarkítva a nő minőségi értelmezése az eredeti “cipellőjéből”, hogy én nem csodálom, ha a női fejekben ennyi a félreértés. Ebben is segítek majd, hogy tegyük a megfelelő helyére a dolgokat. Fontosnak tartom, mert az anyaság és/vagy a nagymamaság csodája, ha megérkezik egy nő életében, sok szorongást és felesleges lelkiismeretfurdalást okozhat. Nincs olyan nő, aki ez alól kivétel, és azt is fontosnak tartanám, hogy ezt a férfiak, férjek, apák, nagypapák is meghallják, hiszen ők is tehetnek azért, hogy a nőben a minőség szülessen és fejlődjön, ne a szorongásokkal teljes életérzések. Sok nő érzéseiben az is ott lakozik, hogy a férfiakat hibáztatják ezért. Én nem fogom ezt tenni, és nem is a hibásokat fogjuk megkeresni.
Milyen lelki inspirációra van szüksége egy nőnek? Egyáltalán mit jelent a lelki inspiráció, a mentális feltöltődés? Hogyan gondoljunk magunkra értékként?
P.E.: Egy másfajta minőségi gondolkodásra invitállak, amelyben az ok-okozati összefüggések feltárása mellett valódi utakat, lehetőségeket és a lelki megküzdéseket is megkeressük. Ezek olyan lelki inspirációddá válhatnak, ami az életed szerepköreit és az életed minőségét befolyásolhatja. Pl: már nem csak attól fogod jól érezni magad nőként, hogy a párod elismert, megdicsért, hanem attól is, hogy benned megszületett az az érzés, hogy te felismered magadban azt, amire büszke lehetsz, és ami még hiányos a működéseidben, azért meg te teszel magadért. Ha ezek után a párod is elismer, az már csak hab lesz a tortán, és nem fordítva. Ráadásul erre a minőségre vágynak a férfiak is, hogy a nőben megjelenjen. Ez olyan női kisugárzást, jó érzésekkel együtt járó minőségi önbecsülést teremt benned, amit ők amúgy egy nőben keresnek. De mi is ezt keressük önmagunkban és a kapcsolódásainkban.
Az esemény vendége lesz Süveges Gergő, aki a kerekasztal beszélgetésbe kapcsolódik be, számtalan férfi, apa, társ szerepet, feladatot is megvilágítva Enikő előadása mellett.
Az előadás ingyenes, de regisztrációhoz kötött, ezért érdemes mielőbb jelentkezni ITT.
A nézőket apró ajándékkal és vendégváró falatokkal várják a szervezők.
Az esemény az Európa Jövője programsorozat részeként valósul meg.
Az eseményt az Mindennapok Női Szemmel Egyesület szervezi.
Az esemény szakmai együttműködő partnere a Felelős Szülők Iskolája.