A hozzátáplálás aranyszabályai

alma és kisbaba

A hozzátáplálás aranyszabályai

A hozzátáplálás nem verseny! Az első 1000 nap helyes táplálásával – melyhez a hozzátáplálás is hozzátartozik – számos népbetegség megelőzhető, és helyes étkezési szokások is kialakíthatók.

Az első 1000 nap táplálása során, így a hozzátáplálás időszakában is fontos odafigyelni arra, hogy egy-egy ételt csak akkor vezessünk be a gyermek étrendjébe, ha arra emésztőrendszere már megérett. Ne az ismerősöket utánozzuk, hiszen a hozzátáplálás nem verseny. Saját gyermekünk korához és fejlettségi szintjéhez mérten válasszuk ki, hogy éppen milyen újdonságot vezetünk be az étrendjébe – írta az elso1000nap.hu.

Az egyik aranyszabály: nem verseny!

Mindenekelőtt a hozzátáplálás megkezdésével várjuk meg a betöltött 6 hónapos kort. Egészen eddig a kisbaba szükségleteit tökéletesen fedezi az anyatej (vagy annak hiányában a tápszer). Ekkor viszont kezdjünk hozzá, hiszen addigra megérik a baba szervezete arra, hogy már pépesebb állagú ételeket is fogyasszon, valamint addigra már annyit mocorog, hogy energiaszükségletét kizárólag anyatejjel (vagy tápszerrel) már nem lehet kielégíteni.

Fontos a türelem és a fokozatosság is

Egyszerre csak egy új ételt vezessünk be az étrendjébe, hiszen így a pocakjának csak egy újdonsághoz kell hozzászoknia. Ez segíthet minket abban is, hogy könnyen azonosítsuk az esetleges allergiás reakciót kiváltó ételfajtát.

A kisgyermekek az anyatej (vagy tápszer) íze után még fenntartások nélkül elfogadják a natúr ízeket, ezért ekkor nem javasolt sem túl sós, sem pedig túl sok hozzáadott cukrot tartalmazó ételt adni nekik. Egyrészt nincs szükségük az ízek felfokozására, másrészt pedig a kisgyermekkori túlzott sófogyasztás későbbi magas koleszterinszinthez és akár szív- és érrendszeri problémákhoz, a túlzott cukorfogyasztás pedig cukorbetegséghez és elhízáshoz vezethet.

Az első 1000 nap táplálásával – melybe a hozzátáplálás is beletartozik – számos népbetegség megelőzhető. Emellett pedig ez az időszak kiváló arra, hogy helyes étkezési szokásokhoz szoktassuk kisbabánkat, és ezzel is megalapozzuk felnőttkori egészségét.