Miből tudom, hogy a gyerek megérett a szobatisztaságra?

bilin ülő gyerek

Miből tudom, hogy a gyerek megérett a szobatisztaságra?

A kisdedkor egyik fő kérdése a szülők számára, hogy mikor lesz a gyermek szobatiszta? Egyáltalán hogyan kell elkezdeni az erre való nevelést? Honnan tudjuk, hogy megérett rá?

A legfontosabb szülőként, hogy legyünk türelmesek, ne sürgessük, és fogadjuk el gyermekünket, ha ő később érik meg rá, mint a játszótér többi csemetéje – írta a vedonoblog.hu.

Minden gyermeknél máskor jelentkeznek a szobatisztaság első jelei. Mint ahogy nincs két egyforma gyermek, egyik hamarabb indul el, a másik hamarabb beszél, az egyik ügyesebb a mászókán, a másik már rengeteg mondókát tud stb. Másfél éves kor előtt nagyon ritka, hogy egy gyermek érett rá, viszont általában az óvoda megkezdéséig, 3-4 éves korra mindegyik szobatiszta lesz. Ezután még gyakran előfordulhat, hogy becsurog, ha esetleg belemerül egy játékba, vagy izgul valamitől, vagy vendégségben elfelejtkezik róla, ez természetes. 5-6 éves korra megtanulja az ilyen helyzetekben is visszatartani.

Ha megoldható, tavasszal-nyáron érdemes elkezdeni, mert akkor kisebb az esély, hogy felfázik, és tud a kertben nyaraláskor pelenka nélkül szaladgálni, így nincs veszélyben a szőnyeg sem.

A szobatisztaság első és bíztató jelei akár már egy éves kor körül megjelennek:
– húzogatja a pelusát, mert zavarja, hogy van benne valami
– ha megkérdezzük, hol a kaka, megmutatja
– ha kakilnia kell, behúzódik egy sarokba, hogy lehetőleg senki ne lássa

A jelek felsorolásának folytatása és a teljes cikk elolvasható a vedonoblog.hu oldalon, ide kattintva.