Kell-e a kisgyereknek a bölcsőde?
Néha anyagi okokból szükséges, néha azonban enélkül is felmerül, hogy nem lenne-e hasznos bölcsődébe adni a másfél-2 éves vagy 2-3 év közötti kisgyereket, mondván társaságra van szüksége és sok mindent megtanul a bölcsiben, önállóbbá válik. De vajon tényleg hasznos a kicsinek a bölcsőde?
A kisgyermek számára az elsődleges és legjobb hely a család. Mindent, amire szüksége van az egészséges fejlődéshez, megkaphat otthon is. Amennyiben anyagi okokból szükséges visszamennünk a munkába, akkor is lányoknál legalább 1, fiúknál, másfél éves korig jobb, ha családi környezetben maradnak, pl. a nagymama vigyáz rájuk napközben, felváltva a két szülő vagy babysitter. Ha ez nem megoldható, akkor pedig a családiasabb felügyeleti formák a legjobbak, amikor pl. egy anyuka vigyáz 3-4 gyerekre vagy egy családi napköziben, ahol legfeljebb 10 gyerek van a csoportban és 1 felnőtt legfeljebb 4-5 gyerekre felügyel – írta a kismamablog.hu szerzője.
Miért?
Azért, mert az anya és a gyermek közötti korai kötődés nem csak az első néhány hónapban határozza meg a kicsi lelkiállapotát (a biztonságosan kötődő gyerekek kiegyensúlyozottabbak) és fejlődési ütemét (a nem megfelelően kötődő babák lassabban fejlődnek), hanem később is. Az első 3 év során a kicsi akkor érzi magát teljes biztonságban, ha olyasvalaki vigyáz rá, akihez kötődik. Ha számára nehezen megoldható helyzetbe kerül, anyára néz, kíváncsi rá, ő mit szól. Magabiztosan indul neki a játszótéren a játéknak és talán úgy tűnik, nem is törődik velünk, hátra se néz – de valójában azért ilyen bátor, mert tudja, hogy ott vagyunk a közelben és számíthat ránk. Az önbizalma ránk támaszkodik még.
Kötődés
Amikor bölcsődébe kerül a beszokásának kulcsa, hogy sikerül-e kötődést kialakítania a gondozóhoz. Nagy csoportban, intézményesített környezetben ez nehezebben valósul meg, mint egy kisebb, családiasabb csoportban. Fontos, hogy állandó gondozók legyenek a csoportban, ne legyen nagy a fluktuáció, valamint, hogy hazatérve minél többet babusgassuk, ölelgessük a kicsit, az első hetekben az együtt töltött időben több figyelmet kapjon, mint a megszokott, ezáltal nyugodtabbá válik majd. Ha szoptatod még, egyáltalán nem szükséges a bölcsőde miatt elhagyni a szopit, mert ez is jót tesz a lelkének (és az anyatejben található immunanyagok a testének is).
Több kutatás is kimutatta, hogy a lányoknál 1 éves, a fiúknál 1,5 éves az a kor, amikor szükség esetén már lehet bölcsődei csoportba járni, de 3-4 éves korig jobb a kis csoport, a családias környezet.
A bölcsődében számtalan dolog van, ami túlterheli a kicsit
Felnőttként úgy látjuk “csak játszik”, nincs semmi gond. Valójában az gyerekek egész napos nyüzsgése fárasztó a számára, a többiek viselkedése agressziót vagy félelmet vált ki belőle. Az 1,5-2,5 év közötti gyerekek már szeretne néha elmélyülni egy-egy játékban, ha azonban egész nap gyerekek veszik őket körbe, akkor könnyen túlterheli őket a zsivaj és az egyébként is túlpörgésre hajlamos idegrendszerük nem képes feldolgozni az ingereket, így csak rohangásznak egész nap, semmivel nem tudnak igazán elmélyülten játszani sőt, még a koncentrációs képességük is romlik emiatt.
A másik gond, hogy az ilyen korú gyerekek még nem kommunikálnak ügyesen, nincsenek társasághoz szokva, ezért sok közöttük a konfliktus. A kicsik azonban nem képesek feldolgozni a konfliktusokat. Családi környezetben ilyenkor anyához szalad a kicsi, nálad sírja ki magát, tőled kér segítséget. A bölcsődében viszont nincs kihez futni és a vigasztalás sem érkezik azonnal. Ez a kicsiben frusztrációt okoz, amit aztán otthon ad ki.
A cikk folytatódik a szülői ügyekkel (a gyerekem igényli a társaságot; jön a kistesó; önállóbb lesz a bölcsiben; csak napi néhány órára…), olvassátok el a kismamablog.hu oldalon, ide kattintva!