Fejleszd gyermeked etetés, altatás, gügyögés és játék közben!

kisfiú etetőszékből eszik

Fejleszd gyermeked etetés, altatás, gügyögés és játék közben!

A születést követő 1000 nap a babák életében kiemelten fontos. Ilyenkor alakulnak ki ugyanis az optimális egészség, a növekedés és az idegrendszeri fejlődés egész életre való alapjai.

Az UNICEF Magyarország ezért annak érdekében, hogy minél több kisgyerekes szülőnek tudjanak segíteni és megkönnyíteni ezt az időszakot, online mesterkurzust indított, ahol szakértők bevonásával adnak gyermekgondozási tanácsokat. Melyek a legjobb játékok? Milyen hatással van a kicsik agyára a „baba beszéd”? Ezekből osztott meg a famiily.hu néhány hasznos tippet.

Játék

A közös játék, az önfeledt pillanatok szorosabbra fűzik a kapcsolatot gyerek és szülei között. Arra bátorítod a gyereket, hogy használja a képzelőerejét, és figyelje meg a világot maga körül, vegye észre az apróbb részleteket is. Megismer új összefüggéseket, szavakat, szókapcsolatokat, fejlődik érzelmileg.

Tipp: Mindig akad valami otthon, amivel lehet játszani. Lepedő? Üres doboz? Tiszta műanyag tányér vagy edény? Rejtőzz el a lepedő mögé, majd fedd fel magad valamilyen mókás hang kíséretében. Rejts el egy kis műanyagpoharat a lepedő alá, és engedd a gyereknek, hogy addig húzogassa azt, míg elő nem kerül. Adj a kezébe valami biztonságos dolgot, például egy műanyag kanalat, amivel kedvére dörömbölhet, vigyázva, hogy ne okozzon kárt magában és a berendezésben.

Gügyögés

A beszéd bármely fajtája segít növelni a gyerek szókincsét. Minél többet kommunikálsz vele, annál gyorsabban tanul meg beszélni. A figyelem az egészen pici gyerekeknek is növeli az önbizalmát.

Tipp: Utánozd a hangokat, amiket a gyermekedtől hallasz. Ha kisbabád gügyög, beszélgess vele, még akkor is, ha nem mond értelmes szavakat. A „bababeszéd” sokat segíthet.

A cikk folytatása a famiily.hu oldalon olvasható, ide kattintva!