Meglepő adatok: egy év alatt a babák fele már kap édességet

Egy közelmúltban publikált hazai, iparági kutatás a 0-3 éves kisgyermekek és a szoptató anyukák táplálkozási szokásait vizsgálta, az eredmények pedig igen beszédesek.

Az Első 1000 nap oldal a 4-12 hónapos korosztályra vonatkozó statisztikákat mutatta be: ez az időszak különösen fontos szereppel bír az egészségfejlődés szempontjából, hiszen ekkor kezdődik a hozzátáplálás.

A szoptatás fontossága

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a féléves korig tartó kizárólagos szoptatást javasolja, amely azt jelenti, hogy az anyatej mellett a baba (szükség esetén) legfeljebb vizet vagy ízesítetlen teát kaphat. Az anyatej bizonyítottan segíti a kicsi egészségfejlődését, erősíti az immunrendszert, védelmet nyújt számos krónikus betegség ellen, tápanyagtartalma pedig tökéletesen illeszkedik a csecsemő (gyakran változó) igényeihez. Az elmúlt években szerencsére hazánkban is növekedett az anyatejjel táplált csecsemők száma: 1 éves kor alatt minden második babát szoptat az édesanyja.

Tejtermék és édesség

Bár a szakértők ajánlása szerint a hozzátáplálást hat hónapos korban érdemes elkezdeni, a kutatás eredményei azt mutatják, hogy a szülők gyakran nem tartják be ezt az időpontot. A felmérés szerint a félévesnél kisebb babák több mint fele fogyasztott már tejet vagy tejterméket, tízből négy baba gyümölcsöt, minden ötödik kicsi kekszet vagy chipset, minden tizedik baba pedig cukrozott ételt, italt és édességet is. Az első születésnap közeledtével még engedékenyebbek az anyukák: 1 éves korára a babák csaknem 80%-a fogyaszt ízesítőanyaggal dúsított, vagy a felnőttek ízlése szerint fűszerezett ételeket, több mint felük kekszet és chipset, 40%-uk pedig cukrot, édesítőszert vagy édességet is eszik.

Túl sok vagy túl kevés

A babák ízlése a hozzátáplálás időszaka alatt kialakulóban van, így a baba később is azokat az ízeket fogja preferálni, melyekkel a hozzátáplálás során a szülő megismertette. Részesítsük előnyben a natúr ízeket (a baba számára egy-egy új zöldség vagy gyümölcs íze önmagában is izgalmas), és kerüljük a túlzott cukrozást, sózást vagy fűszerezést (1 éves kor alatt maximum napi 1 gramm sót adjunk a babának).

A cikk folytatása a túlsúlyról, valamint a vas- és kalciumhiányról az Első 1000 nap oldalán olvasható.