Fakanálbábok

fakanálbábok

Fakanálbábok

fakanálbábokA gyerekek szívesen fogják kezükbe sajátkészítésű bábjaikat, és használják fel őket játékaikban. A fakanálbábok elkészítése igen egyszerű, nem igényel bonyolult szabásmintákat és mindenféle rafinált fogásokat varrás közben. Sőt, még varrni sem kell, ezért nagyon népszerűek mind a kisebb, mind a nagyobb gyermekek körében. A munka fejleszti a szem-kéz koordinációt, a finommotorikát és a kreativitást.

A munka menete

A hangsúly a kötözésen van az alkotás folyamán, először a báb vázát alkotó fakanálra merőlegesen egy másik faágat, száraz szőlővenyigét esetleg tiplifát kötünk. Erre a vázra erősítjük fel a bábu ruházatát, nemétől és a mese témájától függően lehet királyfi, erdész-vadász, legkisebb fiú vagy kondás. Ha nőnemű a báb, akkor ruhája lehet pazar: hímzett kötény, aranyos főkötő, csillogó selyemalj, tüllfátyol az arc elé, csodás menyasszonyi csipkeköltemény, attól függően, hogy királylányt, tavi tündért, háremhölgyet ábrázolunk, de persze lehet kis libapásztorlány is vagy, éppen Hamupipőke a maga foltozott szoknyájával, kopott kötényével.

A fakanál kiszélesedő része a báb feje, erre rajzoljuk rá az arcot, ragasztjuk a hajat, majd erre illesztjük a fejfedőt, ha kell, öltsük a hajhoz egy-két öltéssel, nehogy bábozás közben lerepüljön a pompás fátyol! A fej kialakítása után a felsőruha következik: az inget áthúzzuk a báb fején, elég nagyra szabjuk, hogy a derékrészen meg tudjuk majd kötni. Az alsóruhákat szintén kötözve erősítjük a derékrészre, minél több réteget használunk, annál termetesebb lesz a baba, illetve annál karcsúbb hatást kelthet.

A fiúk nadrágját is könnyű elkészíteni: derekát ugyanúgy kötözzük a fakanál nyeléhez, mintha szoknya lenne. Ezután az egyszerű téglalap alakú textilt középen kettévágjuk, kb. az anyag egyharmadáig. Kettékötözzük, és máris előttünk áll a férfiember. A nadrág valamilyen erősebb, „komolyabb” anyagból készüljön, ha a figura úgy kívánja, a színe is fiús lehet (fekete, sötétbarna, zöld, sötétkék), ez sokkal jobban jelzi a viselő nemét.
Amikor elkészültek a bábok, kezdődhet a játék, az előadás!

Óvónők kincsestára