Tervezzünk gyereket – de válasszunk hozzá koordináta-rendszert!
Tudom, nem kifejezetten koordináta-rendszerben szokás gyereket tervezni, nevelni meg főleg nem. Én viszont a saját káromon okulva még a harmadik gyerekem megszületése előtt kiépítettem egy rendszert, aminek az alapját az képzi, hogy nem a család-munka-háztartás fedőnevű Bermuda-háromszögben tervezek és gondolkodom. A dolog kipróbált, nem csak általam, hanem az ügyfeleim által is, ezért merem jó szívvel azt mondani, hogy vágj bele Te is.
Bár a legutóbb azt ígértem, hogy megnézzük, pontosan mit is kellene megtervezni, úgy döntöttem, hogy előtte még valamit tisztázok. Azt, hogy mi is az a rendszerben, amelyben mozogva tervezni fogunk. Egészen más megközelítésről van ugyanis szó, mint a hagyományos, ezért úgy gondolom, van értelme annak, hogy megmutassam, miért pont ezt a tervezési változatot fogom megmutatni Neked.
Bermuda-háromszög, Mátrix és családi koordináta-rendszer
A mai nők sokszor érzik úgy, hogy elvesznek a család-munka-háztartás Bermuda-háromszögében, de a család-munka-háztartás-kutya Mátrixban sem olyan jó mozogni, ha nem Te vagy Neo női reinkarnációja. Így aztán a saját tapasztalataimból okulva áramvonalasítottam ezt a fajta mozgásteret, és a XXI. századhoz igazítottam. Ebből lett a pénz-idő-gyerek szentháromsága. De miért pont ezek a szentháromság részei? Miért nem volt jó, ami eddig volt, a család-munka-háztartás?
Mert ez ma már nem műxik. Helyesebben mondva műxik, csak rosszul. Ezért érzi minden nő, aki ennek akar megfelelni, hogy el van veszve benne. Így aztán el is neveztem ezt a hármas alakzatot Bermuda-háromszögnek, mert ebben csak eltűnni, köddé válni lehet. A személyiséged legalábbis hosszabb távon biztos, hogy felszívódna benne. Monoton, unalmas, kimerítő – és ez így fujj!!! Én majdnem biztos vagyok benne, hogy ezt a fajta hármas tagolást valami olyan szociológus állította fel, aki kb. ennyiben látta a nők önmegvalósítását. A tipikus női szerepek felől közelített ugyanis: legyél feleség/partner, anya (ez a család), jó alkalmazott (munka), és tartsd rendben az életed fizikai környezetét (háztartás, kert). Jó. De ma már azt is mondják a szociológusok, hogy kell a nőknek is a szórakozás, a magukra fordított idő, ami megnyilvánulhat önképzésben, hobbiban, de akár masszázsban is. Ezeket melyik kategóriába szuszakolja bele bármelyik szociológus???
A család-munka-háztartás-kutya Mátrixot ugyanezért nem éreztem használhatónak, annyiban viszont mindenképpen lelombozónak, hogy mindez egy anyatársam kombinációja volt. Tehát még a nők is hajlamosak a saját életük rossz értelmezésére…
Így aztán amikor 35 évesen a harmadik gyerekem megszületése előtt álltam, akkor igencsak gondolkodóba estem. Azt tudtam, hogy a pénz sok mindent meghatároz (pl. azt is, hogy mennyire vagyunk egészségesek – igen, még azt is!), de azért ezt az általánosságot mégis csak a saját életemre kellett valahogy fazonírozni. Végiggondoltam, hogy 35 évesen mennyivel tudatosabban készülődöm a gyereknevelésre, de azt is, hogy hol csináltam anno irgalmatlan szarvashibákat. Aztán mindebből leszűrődött a pénz-idő-baba hármasa.
A pénzről órákat tudnék beszélni (jövő héttől fogok is), ezt nézd el, szakmai ártalom: pénzügyi neveléssel foglalkozom játékosan, úgyhogy a téma kapcsán még itt is fogsz játékba botlani, ráadásul olyanokba, amit a gyerekkel és a pároddal együtt is játszhattok, és ráadásul még tanulni is lehet belőle egyet s mást a pénzről. (Ha bővebben is érdekel majd a téma, akkor katt ide, Magyarország első családi online pénzügyi vidámparkjában ugyanis több, mint elég játékot fogsz találni ehhez.) A másik, amiért a pénzről sokat fogok beszélni, szintén szakmai ártalom: pénzügyi coach is vagyok, tehát megvan bennem az az elég elszánt küldetéstudat, hogy megtanítsak bánni a pénzzel mindenkit, aki csak hagyja magát. (Ha érdekel egy pénzügyeid kezelését, a pénzhez való hozzáállásodat helyre rakó coaching, akkor nézz szét itt!)
És akkor a lényeg: miért a pénz, az idő és a baba?
Mert ez a három dolog fogja a leginkább meghatározni az önállóságodat! Vagyis a pénz-idő-baba (később baba helyett család) modell nem a hagyományos, vagy nem annyira hagyományos női szerepek felől közelíti meg az Életed, hanem a női önállóságod, függetlenséged felől! De menjünk bele egy kicsit a részletekbe is!
1. Azért a pénz, mert…
- az Életed minden területének minőségét meghatározza, mennyi pénzed van, és azokból milyen célokat tudsz megvalósítani;
- így aztán a baba életének minőségét is meg fogja határozni, hogy Te (meg a párod) milyen anyagi hátteret tudtok neki biztosítani;
- bármit eltervezel, hogy mi mindent akarsz majd csinálni, annak mindnek van anyagi vonzata (már csak annak a ténynek is, hogy a gyereket megszülöd);
- ha megjön a baba, úgy fel fogja forgatni az Életed, hogy egészen új szemszögből fogsz látni sok mindent, pl. a saját anyagi lehetőségeidet, ill. magát a pénzt is.
2. Azért az idő, mert…
- az idő egyszeri és megismételhetetlen, akárcsak Te – ez az, ami a legdrágább kincsed, mert sosem lesz belőle több, mindig csak kevesebb… 🙁 ;
- az idő ilyen szörnyen kevés, a babának (meg úgy általában bárkinek) az a legnagyobb ajándék, ha ebből a kevés, de annál drágább kincsből áldozol rá a lehető legtöbbet (hidd el, busásan megtérül!);
- az idő, akárcsak a pénz, “folyékony” – állandóan mozgásban van, úgyhogy ha nem figyelsz, állva hagynak, és nem lesz egyikből sem…
- az idő, akárcsak a pénz, akkor lesz elég, ha Te állapítod meg a mozgásuk szabályait. Ehhez nem árt néhány dolgot megtanulni róluk, ebben fogok segíteni.
3. Azért a baba, mert…
- különösen az első időkben úgyis őkörülötte fog forogni minden – így pl. az, amit neki anyagiakban adni tudsz, az, hogy mennyi időt kell majd vele töltened, stb.
- ha már megszületett, attól a pillanattól fogva egészen addig, amíg önálló életet nem kezd élni (de legtöbbször még utána is), az lesz a meghatározó a pénzügyeid és az időbeosztásod terén, hogy ő van, hogy fel kell nevelni, hogy holnap délután négykor karateedzés 3.000 forint/óráért, holnapután délután háromkor meg matek különóra 2000 forint/45 percért – amit Neked kell fizetni (pénz), és ahová Neked kell vinni (idő), plusz gyűjthetsz az egyetemre, az első lakására, az unoka érkezésére…
Ennek örömére a jövő héten már azt fogom Neked megmutatni, hogy milyen előkészületeket igényel pénzügyi téren az, hogy gyerkőc érkezik a családba. Lesz dolgunk bőven… 🙂
Szerző: Szakértőnk; Himer Csilla pénzpedagógus, pénzügyi és vállalkozási coach