Miért olyan jó a szabad játék?
A játék a gyermek legfőbb tevékenysége, általa fejlődik az egész személyisége. De vajon tudjuk-e azt is, hogy milyen a jó játék? Mi kell ahhoz, hogy a gyermek szabadon szárnyaljon az általa választott tevékenységben?
Mai változó világunkban biztosítjuk-e a gyermek számára a jó és élménygazdag játék lehetőségét? Tudjuk-e, hogy mikor kapcsolódjunk be a játéktevékenységbe, vagy szükséges-e az állandó jelenlétünk? Figyelembe vesszük-e a játék intimitását – teszi fel a fontos kérdéseket az Ovonok.hu szakértője.
A szabad játék lényegi elemei
A játék és főleg a szabad játék az egyik legfontosabb komplex személyiségfejlesztő eszköz. Fejleszti a gondolkodást, segít az alkalmazkodásban, feloldja a szorongásokat és félelmeket. Segít megszemélyesíteni bizonyos élethelyzeteket, segít a konfliktusok kezelésében, a szociális normák megértésében és elsajátításában. Oldja az agressziót, levezeti az indulatokat. Minden perce és mozzanata a gyermek fejlődését szolgálja. Szerepel benne keresés, kutatás, rátalálás, felismerés, felfedezés, kipróbálás, kalandozás, kísérletezés stb.
A szabad játék a külső céltól független, magáért a tevékenységért van, miközben a gyermek érdeklődése és kíváncsisága kielégítése során tapasztalatokat gyűjt, ismereteket szerez, vagyis a játék egyben sajátos tanulási tevékenysége is. Minél többféle játéktevékenységben vesz részt, annál többféle tanulási hatás éri. Minél inkább beleéli magát a játékba, annál inkább megindulnak benne a tanulást előidéző folyamatok.
A szabad játékban nincs helye a szervezett tanulásnak, csak a spontán tanulási forma érvényesülésének.
A tapasztalatok, ismeretek, viselkedési módok a gyakorlás során megerősödnek, rögzülnek, miközben fejlődnek a gyermek készségei, képességei. A játékban a gyermek jól érzi magát, és ezáltal önkifejezésének ez a legfőbb formája és eszköze.
Lényegi eleme, hogy a gyermek saját elhatározásából születik, és abból is ér véget. A játék szabadsága kiterjed a mit, kivel, hol, mivel, meddig szempontokra. A játék célja maga a játszás, melyet az örömszerzés és a feszültségoldás motivál. A szabályokat ő alkotja, de ha szükségesnek látja, változtatja is azokat, úgy alakítva, hogy az számára jó legyen.
Az Ovonok.hu szerzője, Kocsis Erika egy izgalmas kísérletet is leír, érdemes elolvasni ide kattintva!