Kamaszokkal lehet élni, sőt!
Kamaszokkal lehet élni, sőt?! – hangzik Az apák szerepe a családban előadássorozat negyedik előadásának címe, melyet Varga István coach, jövőkutató tart április 26. csütörtök, 18 órakor az A38 hajón.
A digitális nemzedék értő és érző nevelését is érintő előadást, kerekasztal-beszélgetés követi, mely pikantériája, hogy az előadó édesapa vendégei saját kamasz gyermekei lesznek, Bonifác és Borbála. A kulisszatitkokról Tibenszky Moni Lisa, a Felelős Szülők Iskolája alapítója, a program háziasszonya kérdezi a vendégeket. Az év elején a Családbarát Újbuda Program keretében, a Felelős Szülők Iskolája szervezésében indult apasorozaton eddig már közel 1000 látogató vett részt.
Rohanó fejlődésben
A februártól májusig öt előadásból álló sorozaton minden alkalommal új megközelítésből tárgyalják az férfi és apai szerepeket. A negyedik alkalom Varga István Kamaszokkal is lehet élni, sőt! című előadásával indul. „Az egyre gyorsuló digitális világ a mai Z-generációs gyermekeket arra ösztönzi, hogy előre haladjanak, növelve ezzel a szülők és köztük lévő értelmi-, technológia és érzelmi szakadékot. Olyan dolgokat látnak, hallanak, éreznek, tesznek a neten, amelyekre az előző generációk esetén még nem volt példa. A szülők majdnem fele szinte nem is érti azt az új világot, amelyben gyermekének szocializálódnia kell” – állítja a szakember, aki az előadás után saját kamaszgyerekeivel fog elbeszélgetni erről a témáról.
A való világ és a virtuális tér közötti kényszerű és megterhelő dimenzióváltások egyre gyorsabbak lettek. Annyira felgyorsult ez a folyamat, hogy a fiatalok napi szinten több száz alkalommal kényszerülnek erre a váltásra. Ez érzelmileg, tudatilag hatalmas megterhelést jelent a fiatalok számára, amire nincsenek felkészülve – teszi hozzá az előadó.
Hasznos útravaló a családi szerepekhez
„Az előadás-sorozat célja egy párbeszéd elindítása, ahol megfelelő szakmai háttérrel kísérve beszélhetünk családról, a szülői szerepekről és feladatokról, nevelésről, a média hatásáról, a társadalmi elvárásokról, vagy éppen ezek megváltoztatásáról, mert erre minden eddiginél nagyobb szükség mutatkozik” – fogalmaz Dr. Molnár László, Újbuda alpolgármestere.
Tibenszky Moni Lisa, a Felelős Szülők Iskolája alapító-ügyvezetője, a program háziasszonya, az előadások moderátora hozzáteszi: „2018-ban, a családok évében különösen időszerűnek tartjuk, hogy beszéljünk a család megtartó erejéről, a családi szerepekről. Nem mindig könnyű megtalálni az egyensúlyt a különböző – családon belüli és azon kívüli – szerepeink között, ezért olyan szaktekintélyeket hívtunk meg előadóként – Böjte Csaba testvér, Kádár Annamária meseterapeuta, Léder László pszichológus, Varga István jövőkutató és Tari Annamária klinikai szakpszichológus – akik szakmailag és emberileg is értékes gondolatokkal látják el a közönséget. Biztos vagyok benne, hogy hasznos „útravalóval” leszünk gazdagabbak az új apasorozatban.”
Tari Annamária az online és offline elengedésről
Május 4.-én kerül majd sor az előadás-sorozat utolsó eseményére, melynek címe Elengedés online, offline, előadója Tari Annamária klinikai szakpszichológus, aki szerint „a mai szülők generációjának még volt offline gyermekkora. Ők még tudják, milyen gyereknek lenni, békát bottal piszkálni, beszélgetni, játszani, megtanulni kapcsolatokat kialakítani, a világot saját tapasztalatok alapján, a biológiai életkorhoz kötötten, lassan megismerni. (…) Ahogy ők idősödnek, egyre inkább megtalálják a saját életükben azokat a horgonypontokat, amik visszanyúlnak az offline gyermekkorukhoz. A 2005 után született alfa-generáció viszont már tényleg ki-be jár az online és az offline világ között, és sokszor nem is tud különbséget tenni a kettő között. Míg a szülői generációk csak használják a közösségi médiát, ők ebben a világban élnek.”
Az előadásokra nemcsak az édesapákat várják nagy szeretettel, hanem a tanárokat, óvópedagógusokat és mindazokat, akik gyerekekkel foglalkoznak.
Az előadásokon a részvétel ingyenes, de a korlátozott férőhelyek miatt regisztrációhoz kötött. Információ, regisztráció: felelosszulokiskolaja.hu/apasorozat
Szerző: Antal-Ferencz Ildikó