Szétszórt a gyereked? Segíts neki!

férfi fogja a fejét, óra

Szétszórt a gyereked? Segíts neki!

Napjainkban olyan információdömpingben élünk, hogy az agynak egyszerűen nincs is ideje vagy módja mindent feldolgozni, értelmezni a „beérkező adatáradatot”. Mindez szétszórt viselkedést is eredményezhet, amely hatványozottan lehet igaz a gyerekekre.

Ha gyermekeinket minden erőfeszítés nélkül újra és újra érdekes, szórakoztató ingerek érik, akkor egyszerűen nincs szükségük a figyelmük összpontosítására, azaz agyuk „megdolgoztatására”.

Az a csalóka képzetük támad, hogy semmiért nem kell megküzdeni, erőfeszítést tenni, hiszen az információ árad anélkül is, hogy ezért bármit is tenniük kellene. De mi lesz velük így az iskolában?

A jó hír az, hogy szülőként sokat tehetünk azért, hogy fejlesszük gyermekeink összpontosítási képességét, méghozzá játékosan! Erre hoz egyszerű, mégis nagyon hasznos példákat Hanula Erika a gyogyhir.hu-n megjelent írásában.

Olvasás a figyelmetlen viselkedés ellen

Az egyik legegyszerűbb és legnagyszerűbb figyelemfejlesztő dolog az olvasás. Ha szülőként sok mesét olvasunk a gyerekeknek, azzal rengeteget segítünk nekik.

Mesehallgatás közben ugyanis figyelniük kell, mi a cselekmény, kivel mi történik, ki kicsoda, milyen bonyodalmak vannak, stb. Ha elkalandozik a figyelmük, akkor nem fogják megérteni a mesét. Ezért fontos, hogy mindig olyan könyvet válasszunk, ami a gyerekeknek tetszik.

Kézügyességet fejlesztő tevékenységek

Nem csak a nagymozgás (sport), de a finommotorikus cselekvések (rajzolás, gyurmázás, legózás, kézimunkázás, stb.) is nagy koncentrációt igényelnek a gyerekektől. Ha ebben benne van még az is, hogy megfigyelje a környezetét (és aztán azt rajzolja/festi le/építi meg), még inkább erősödik az összpontosítási képességük.

Kártya- és társasjátékok

A kártyajátékok, társasjátékok, memóriajátékok mind-mind olyan elfoglaltságok, ahol komolyan összpontosítania kell a gyerekeknek. A versenyhelyzet, a nyerni akarás segít fenntartani a figyelem szintjét. Már a legkisebbeket is be lehet vonni az ilyen játékokba, de természetesen nekik sokkal rövidebb ideg tart a figyelmük. Nem az a lényeg, milyen sokáig játszanak, hanem hogy milyen rendszeresen.

A sok kicsi sokra megy itt is igaz: a sok, hétköznapokba becsempészett játék, olvasás, mozgás, a közösen töltött idő sokszorosan megtérül. Olvasd el a gyogyhir.hu-n a többi ötletet is!

Hidd el: nem csak a gyereken múlik!