Figyelj oda a gyerekedre! Egy nevelési tanácsadó segélykiáltása

vörös hajú morcos kislány

Figyelj oda a gyerekedre! Egy nevelési tanácsadó segélykiáltása

A mai gyermekek borzalmas érzelmi állapotban vannak – ezt természetesen nem mi mondjuk, de ezzel a mondattal kezdte nemrég cikkét Kanada egyik legismertebb nevelési tanácsadója.

Victoria Prooday tanácsaival kanadai szülők tízezreinek segített már gyereknevelési tippjeivel, de van egy aggasztó jelenség, amely miatt ő is megkongatta a vészcsengőt. Ez pedig a fáradt, izgő-mozgó, unott, impulzív, figyelmetlen és stresszes gyerekek növekvő száma.

Victoria – mint minden esetben – persze most sem tartja teljesen reménytelennek a helyzetet, de cikkében arra figyelmeztet: ha mi, szülők nem változtatunk a nevelési elveinken, annak gyermekeink hosszú távon látják majd a kárát. Az ő írását idézte az egyszulos-magazin.hu oldal.

Stresszesek a gyerekeink

„A mai világ gyermekei lesújtó érzelmi állapotban vannak. Sokan fáradtak, nyugtalanok, unottak, lobbanékonyak, figyelmetlenek, szoronganak és dühösek. És ezzel sem a szülők, sem pedig a tanárok nem tudnak mit kezdeni, de miért? Azért, mert ezek a gyerekek stresszesek.

Lehet, hogy most azt kérdezed: mitől lennének stresszesek, ha megvan mindenük, amit akarnak? Én azt mondom, hogy pontosan ez a probléma és a stressz fő oka az életükben. Mindenük megvan, amit akarnak, de abból nincs nekik elég, amire valóban szükségük van az egészséges fejlődéshez.

Mert mi az, amit a mai gyerekek kapnak?

• szülők, akiknek elvonja a figyelmét a digitális technika

• folyamatos izgalom és digitális túlterhelés

• szobában, üléssel töltött élet

• korlátozott szabad játék és társadalmi kapcsolatok

• nem tisztázott határok és felelősség nélküliség

• hiányos alvás, kiegyensúlyozatlan étrend.

Nem lennénk mi is stresszesek, ha így telt volna a gyerekkorunk? Érzelmileg készen állnál a tanulásra ilyen életmód mellett? Nem, és a gyermekeid sem. Az ő idegrendszerüket egész egyszerűen nem ilyen kiegyensúlyozatlan életre tervezték, ezért lesz túl sok az életükben a stressz. A nyugtalanság, szorongás, lobbanékonyság, figyelmetlenség, düh, fáradtság és unalom mind-mind a gyerekeink segélykiáltása: megborult az agyam egyensúlya, szükségem van a segítségedre.

És a helyzet az, hogy nem hagyhatjuk őket többé figyelmen kívül. Tudatosan kell tennünk érte, hogy visszahozzuk életükbe a gyerekkort.

Teremtsétek meg velük újra a kapcsolatot:

• Tegyétek félre a telefonotokat, és csak akkor vegyétek elő, ha a gyerekek már ágyban vannak.

• Lepjétek őket meg néhány apró figyelmességgel: egy virággal, egy mosollyal. Csiklandozzátok meg őket, akár hagyjatok egy kedves üzenetet az uzsonnás dobozukon, hozzátok el egyszer őket korábban a suliból és menjetek el együtt ebédelni. Párnacsatázzatok, játszatok együtt.

• Vacsorázzon együtt a család, olvassatok együtt és legyenek közös társasjáték-estek.

Mozogjatok és menjetek ki a szabadba:

• Legyen családi program a mozgás: biciklizzetek, túrázzatok, kertészkedjetek, táncoljatok vagy menjetek úszni, de még az is jó, ha horgászni mentek, hiszen legalább a szabadban vagytok.

• Tegyétek a mindennapok részévé a mozgást: ha lehet, szálljon ki a babakocsiból, sétáljatok az iskolába, de ha túl messze van, az is jó, ha távolabb parkolsz le és visszasétáltok. Használjátok a lépcsőt a lift helyett, és vedd rá őket, hogy bevásárlásnál ők tolják a kosarat, vagy vigyenek egy kis szatyrot.

A teljes írás, valamint a felsorolás folytatása az “unatkozás” fontosságával, a felelősség megtanításával az egyszulos-magazin.hu oldalon olvassható,  ide kattintva.