Március 15-e gyerekszemmel

kokárda

Március 15-e gyerekszemmel

Hamarosan mindenhol nemzeti színű lobogókat lenget majd a szél, az emberek pedig kokárdát tűznek a ruhájukra. Mivel a gyerekek kíváncsiak, biztosan felteszik majd a kérdést: “Miért?” Tényleg, hogyan is lehet elmagyarázni egy kisgyermeknek, hogy mi az a március 15-e, mit is ünneplünk ilyenkor?

Szerintem – javasolja a Játsszunk-együtt blog szerzője: egyszerűen, az életkoruknak megfelelően, egy kis meseszerű történetbe ágyazva. És persze mindez jobban megmarad bennük akkor, ha közben játszhatnak is. Mondjuk lehet belőlük igazi kis huszár! Március 15 gyerekszemmel – játékkal, mesével ovisoknak.

Március 15-e! Mi történt ezen a napon?

Elmesélhetitek, hogy nagyon régen az itt élő embereknek egy császár parancsolt. (A török császár már ismerős fogalom a számukra a “Kiskakas gyémánt félkrajcárja” című meséből.) Ez a császár sajnos nem volt jó és igazságos uralkodó. Nagyon sok ember szegénységben, elégedetlenségben élt. Egy napon – éppen március 15-én – egypár fiatalember elhatározta, hogy ennek véget kell vetni. Ők voltak azok, nézd csak!

Mutassunk nekik képeket a márciusi ifjakról!

Egy kávéházban összegyűltek és leírták egy papírra, mit is szeretnének a magyar emberek. Aztán nagy örömmel elindultak a nyomdába, hogy kinyomtassák, amit kitaláltak. Szerették volna, ha mindenki elolvassa! Szakadt az eső, ők mégis lelkesen mentek, és az utcán egyre többen csatlakoztak hozzájuk. A végén már rengetegen voltak, nagy tömeg hömpölygött a téren.

Petőfi Sándor elszavalta az előző nap írt versét: “Talpra magyar, hí a haza, itt az idő, most, vagy soha…!” Az embereknek nagyon tetszett a költemény, tapsoltak, kiabáltak, éljeneztek!
A császár, amikor megtudta, hogy el akarják őt küldeni, katonákat hívott össze és megtámadták a magyar embereket. De a magyar férfiak sem hagyták magukat, nagyon bátran szembeszálltak a császár katonáival és addig harcoltak bátran, ameddig csak tudtak! Ezekre a bátor magyar huszárokra emlékezünk március 15-én!

Legyél huszár!

A jatsszunk-egyutt.hu cikkében egy szuper és nagyon könnyen elkészíthető ötletet találsz március 15-re!