Gondűző Baba

fababák

Gondűző Baba

A legenda szerint, egy maja hercegnő Ixmucane kapta ajándékba az első ilyen babát a Napistentől, hogy segítsgen a gondjaira megoldást találni. Ti is készíthettek Gondűző Babát!

A hintafa.blog.hu szerzője írta le a Muñeca Quitapena Gondűző Baba csodálatosan szép maja legendáját. A Muñeca [mu•nyé•ka] ‘babát’ jelent a Qutiapena pedig a quitar + pena szavakból áll össze. Előbbi jelentése ‘elvesz’, ‘eltávolít’, ‘elszed’, utóbbié ‘bánat’, ‘fájdalom’.

A legenda szerint, egy maja hercegnő Ixmucane kapta ajándékba az első ilyen babát a Napistentől, hogy segítsgen a gondjaira megoldást találni. Guatemalában úgy hiszik, ha az ember lefekvés előtt elmondja (hangosan vagy suttogva) a babának a problémáját/szomorúságát/aggodalmát, majd berakja a párnája alá, akkor reggelre a baba segít megkeresni a megoldást. De legalábbis átveszi az aggodalmunk terhét, így éjjel nyugodtan pihenhetünk és másnap mindent sokkal tisztábban látunk. A Wikipédia szerint a modern orvostudományban, a gyermekgyógyászatban és a pszichológiában is szívesen alkalmaznak efféle babákat.

Nem is kell messzire mennünk, elég ha arra gondolunk, ahogy a gyerekek a szerepjátékok során elhangzó párbeszédekbe beleszövik az őket foglalkoztató problémákat. Azzal, hogy kimondják, megpróbálják feldolgozni, újra átélik, eltávolodnak tőlük és függetlenítik önmaguktól. Felnőttként is sokszor tapasztaltuk, hogy mekkora könnyebbséget jelentett az is ha elmondhattuk, a barát/barátnő pedig “csak” meghallgatta egy problémánkat.

A babák egyébként hagyományosan nagyon picikék, 1,5-5 cm közöttiek, a maja folklórnak megfelelően, gyönyörű, színes anyagmaradékokba csavarva. (Ezen a linken megnézhetitek.) A fejrész általában kartonból, vagy szövetből készül, a ruhájukhoz pedig maradék anyagokat használnak fel.

Persze a mi Gondűzőink kicsit nagyobb méretűek (így talán gyerekbiztosabbak is).

A babák elkészítésének módját, a hozzávalókat és még számos érdekességet megtaláltok a hintafa.blog.hu oldalon, ide kattintva.