„Ne több legyen, hanem elég” – avagy a selejtezés áldásairól

Évekkel ezelőtt a Hamu és Gyémánt című folyóiratban olvastam egy cikket, amelyben Jaksity György (nagyon menő) közgazdász és Várszegi Asztrik (nagyon menő) bencés apát beszélgetett a legutóbbi gazdasági világválság okairól és következményeiről. Ebben bukkantam az alábbi mondatra: „Fontos, hogy ne több legyen, hanem elég.” A Bezzeganya blog cikke.

Számomra nagyon rokonszenves ez a megállapítás, amely anélkül ütközteti a „még” és az „elég” kultúráját, hogy a témát valami ájtatos pempővel körítené. „Fontos, hogy ne több legyen, hanem elég.” Kívánni sem lehetne jobb mantrát, amikor az ember végre vesz egy nagy levegőt, és nekiáll, hogy végigselejtezze a lakását. Vele együtt pedig kicsit az életét is.

„Fontos, hogy ne több legyen, hanem elég.” Szerintem ez az elv, illetve az ennek jegyében végbevitt rendszeres selejtezés képezi az egész háztartásvezetés alfáját és omegáját. Annyi szobát, tárgyat, ruhát, játékot, élelmiszert stb. birtokolni, amennyi elég. Amennyinek a birtoklása, gondozása, kezelése hálássá tesz − örömet okoz tehát, nem pedig gondot. Vagy legalábbis összehasonlíthatatlanul több örömet, mint amennyi gondot. Amennyivel anélkül is elbírunk (méghozzá lehetőleg fölényesen), hogy azon kattognánk, bár ne ugrana ránk minden reggel a ruhásszekrény teljes tartalma, vagy hová préselhetnénk be még egy tárolót a rejtélyes genetikai mutáció következtében megduplázódott egyedszámú plüssállatoknak. Satöbbi.

Hogy kinek mi az „elég”, az persze szubjektív: abszolút mértékegysége nem létezik. De meg vagyok győződve róla, hogy normális körülmények között minden többé-kevésbé ép személyiségű felnőtt józanabbik énje tisztában van vele, mikor lendül ki valahol a mélyben az ezmártúlzás-mutató, még ha az agyunkban fészket rakó reklámok, a “vedd meg, használd, dobd el”-szemlélet és a gyűjtsdösszemindaharmincötöt-kampányok már szinte teljesen maguk alá temették is.

A teljes cikk a Bezzeganya blogon olvasható, a folytatásért kattints IDE: bezzeganya.reblog.hu/ne-tobb-legyen-hanem-eleg