Az idegrendszer éretlenségének jelei

kisgyerek a sötétben

Az idegrendszer éretlenségének jelei

Az agy magzati és kora gyermekkorban fejlődik leggyorsabban. Ebben a szakaszban programozódik be az az érési folyamat, amelynek eredményeképpen felnőttkorra kialakul a teljesen jól működő központi idegrendszer. Ha ebben a szakaszban porszem kerül a gépezetbe, még jóval később, iskolás korban is éreztetheti a hatását.

Bár csábító lehetőség legyinteni az egészre, mondván, minden csecsemő másképp fejlődik, túl sok gyanújel esetén érdemes mielőbb szakembert felkeresni, az idegrendszer megkésett érése ugyanis kezelhető – írja a csaladinet.hu cikke.

Melyek az idegrendszer éretlenségének korai tünetei?

Az éretlen idegrendszer bizonyos tünetei már 1-2 hónapos korban jelentkeznek. A szülőknek érdemes gyanakodni, ha az alábbi jelenségek közül egyet vagy többet észlelnek gyermekükön:

• Nem tartja a fejét
  • Túl feszes vagy túl laza az izomzata
  • Túl sokat sír vagy éppen soha nem hallani a hangját
  • Aluszékony vagy ellenkezőleg, nagyon keveset alszik

Későbbi tünetek

Az éretlen idegrendszer markánsabb tünetei óvodás- és iskoláskorban jelentkeznek. A probléma rendkívül szerteágazó, a teljesség igénye nélkül a következő jelekre érdemes odafigyelni:

• Ügyetlen mozgás, a gyerek nem tud bukfencezni, mászókázni, ugrani
  • Rendkívül gyenge kézügyesség
  • Nem képes egyedül felöltözni, nem tud megtanulni cipőt kötni
  • 5 éves kor után még mindig bepisil éjszaka
  • Autóban, buszon, hajón rosszul lesz
  • Fényre, hangokra, érintésre túl érzékeny
  • Hiperaktív és kimerült pillanatok váltogatják egymást
  • 8 évesen még mindig nem tudja a bal és jobb kezét megkülönböztetni.

Az idegrendszeri éretlenség kezelésére hatékony módszerek vannak – nézd meg, melyek ezek, kattints a csaladinet.hu cikkére.